Na vnitrostátním sankčním seznamu je tak nově šest osob. Dosud na něm byli uvedeni moskevský patriarcha Kirill, ruský podnikatel Vladimir Jevtušenko a jeho syn Felix.

"Ruský oligarcha, jenž stojí za výrobou raket, které zabíjejí nevinné Ukrajince, musí nést následky. Stejně jako ti, kteří si v Česku užívají luxusu za peníze z obchodu se smrtí. Jsem rád, že vláda dnes na můj návrh schválila zápis dalších tří osob na vnitrostátní sankční seznam," napsal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na sociální síti X.

Podnikatel Obnosov šéfuje ruskému státnímu holdingu KRTV, který pro ruskou armádu vyrábí zbraňové systémy. Zorikovovi na něj mají rodinné vazby a z nich osobní prospěch, přičemž v Česku vlastní luxusní nemovitosti a vozy. Zorikovová je dcerou Obnosova, Rostislav je jejím manželem.

Osoby na sankčním seznamu mají zakázaný vstup do Česka a pobyt, znemožněné jakékoliv finanční operace prostřednictvím tuzemských subjektů a zbavený majetek v zemi. Zařazení na listinu umožňuje vládě Magnitského zákon, v platnosti je od letošního ledna.