Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský reaguje na íránský útok na Izrael. Velvyslanec půjde na kobereček

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká diplomacie si kvůli víkendovému útoku na Izrael předvolá íránského velvyslance, uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí. Teherán podle Lipavského ohrozil bezpečnostní situaci na Blízkém východě. 

"Rozhodl jsem dnes o předvolání íránského velvyslance, aby česká diplomacie jasně tlumočila íránskému vedení, že útokem na Izrael překročilo veškeré hranice. Íránský režim cíleně ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu. To vše s tichým souhlasem svých ruských přátel," uvedl Lipavský na sociální síti X.

Ministerstvo zahraničí už v sobotu odsoudilo destabilizující chování Íránu v souvislosti s útokem na Izrael. "Znovu připomínáme právo Izraele na sebeobranu. Íránské dlouhodobé agresivní chování brání blízkovýchodnímu regionu žít v míru a bezpečí," napsal úřad na síti.

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetou za Izraeli připisovaný nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné údajné zločiny, včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Izrael hlásil po útoku jen menší škody na jedné vojenské základně. Podle místních médií bylo hospitalizováno nejméně 12 lidí včetně sedmileté dívky z města Arad, kterou vážně zranil šrapnel z rakety. Nejméně osm dalších lidí utrpělo lehká zranění, buď je zasáhl šrapnel, nebo se zranili při útěcích do úkrytů.

Témata:  Jan Lipavský Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Írán

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.