reklama

Černochová již původní příspěvek opravila, takže nyní v něm již stojí, že Irán ve čtvrtek stane jen v čele Fóra Rady OSN pro lidská práva. Ministryně v textu uvádí, že íránský režim sponzoroval Hamás, je zodpovědný za nárůst poprav v zemi či za utlačování žen a dívek.

"Tak tento režim nám bude ve FÓRU Rady OSN od čtvrtka kázat o lidských právech. Gratuluji. Na Chartě OSN se musí rozpouštět inkoust," napsala politička.

Ministerstvo zahraničí reagovalo ještě na původní tweet, když zdůraznilo, že samotné lidskoprávní radě nadále předsedá Česko. "Írán bude pouze předsedat Sociálnímu fóru, což není orgán ani mechanismus OSN, ale každoroční dvoudenní akce," uvedla diplomacie.

"Jmenování vychází z návrhů regionálních skupin OSN a zohledňuje přitom princip regionální rotace. Írán nominovala asijsko-pacifická regionální skupin. I přes opakované projednání žádná jiná regionální skupina kandidáta nenavrhla," dodalo ministerstvo.

Černochová už v sobotu vyzvala k vystoupení z OSN. Podle ministryně není možné promlčet fakt, že jen 14 zemí včetně ČR se jasně a srozumitelně postavilo proti teroru, který v sobotu 7. října rozpoutali na izraelském území radikálové z hnutí Hamás.

"Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme," napsala na síti X. Zároveň zdůraznila, že její postoje jsou konzistentní. "A nebudu je měnit ani jako ministryně," konstatovala.

Černochová tak reagovala na páteční rezoluci Valného shromáždění OSN, které vyzvalo k humanitárnímu příměří ve válce mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. Navrhla ji koalice arabských zemí v čele s Jordánskem. Stejně jako Česko hlasovali zástupci Izraele, Rakouska či USA.