Jana Černochová

Jana Černochová

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Domov

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda získala od Česka další dva bojové vrtulníky

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v předvečer druhého výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu potvrdila, že Česko v polovině února dodalo Kyjevu dva bojové vrtulníky Mi-24. Ve výbavě české armády je postupně nahrazují americké stroje H-1 Viper a Venom.

F-35

Česko podepsalo smlouvu na americké stíhačky F-35

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pondělí podpisem memoranda s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem stvrdila nákup 24 letounů páté generace F-35. Podle ministerstva obrany jde o nejvýznamnější projekt v historii Armády ČR.

Jana Černochová

Svět podle Černochové bezpečnější nebude. Válkou ale strašit nechce

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v nedělním vydání pořadu diskuzního pořadu Partie zdůraznila, že válku nikdo nechce. Svět podle ní ale v současnosti bezpečnější nebude. Černochová diskutovala se svým předchůdcem Lubomírem Metnarem (ANO), který varoval před vyhrocenou rétorikou.

Ukrajinská armáda

Domov

Česko vydalo licence na vojenský materiál pro Ukrajinu za 117 miliard korun

Česko vyčíslilo hodnotu vydaných licencí na komerční dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu na přibližně 117 miliard korun, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na úterní bilanční tiskové konferenci. Dosud se podle ní uskutečnily projekty za necelou polovinu částky, konkrétně za 51,2 miliardy korun.

Jana Černochová

Černochová se zapletla do kritiky OSN. Opravilo ji ministerstvo zahraničí

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pokračuje v kritice fungování OSN. V úterý ale mylně uvedla, že Radě pro lidská práva bude přesedat Írán, který podporuje radikály z hnutí Hamás. Tvrzení opravila poté, co reagovalo ministerstvo zahraničí. Diplomacie zdůraznila, že Radě nadále předsedá Česká republika.

Petr Pavel

Budoucnost Česka v OSN: Pavel chce setrvat, Černochová vystoupit

Domov

Česká republika dlouhodobě podporuje reformy v rámci Organizace spojených národů (OSN), a to zejména v kontextu Rady bezpečnosti. Tuto pozici však může uplatňovat pouze jako aktivní člen organizace. Dnes to uvedl prezident Petr Pavel v příspěvku na sociální síti X.

Jana Černochová

Domov

Ministryně Černochová vyzvala k vystoupení Česka z OSN

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zaskočila v den státního svátku 28. října radikálním postojem k Organizaci spojených národů. V příspěvku na sociální síti X vyzvala k vystoupení z OSN. Vadí jí, že Valné shromáždění přijalo rezoluci obsahující výzvu k humanitárnímu příměří v rámci války v Izraeli.

Armáda převzala první americké vrtulníky.

Američané dopravili do Česka první vrtulníky Viper

Svět

Česká armáda, konkrétně 22. základna vrtulníkového letectva, převzala ve středu kolem poledne první dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Do Česka je dopravil nákladní letoun C-17 Globemaster. Do poloviny září mají dorazit další čtyři stroje, kromě dalších dvou Viperů půjde o první dva Venomy UH-1Y.

Jana Černochová

Černochová: Naplánovaná vojenská pomoc Ukrajině je za 600 až 700 milionů Kč

Domov

Naplánovaná vojenská pomoc České republiky Ukrajině je v hodnotě asi 600 až 700 milionů korun. Jde o tzv. nepotřebný majetek z armádních skladů. Novinářům to po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Seznam dnes Pavlovi představila, předala mu i seznam pomoci, který již ČR na Ukrajinu poslala dříve. Mluvila s ním také o návrhu na jmenování generálů.

Vláda Petra Fialy

Domov

Obrannou dohodu ČR s USA by měla vláda projednat v dubnu

Dohodu mezi Českem a Spojenými státy o obranné spolupráci (DCA) by měla projednat vláda v dubnu, řekla v dnešním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Nyní se čeká na závěrečné jazykové odsouhlasení americkou stranou, uvedla.

Jana Černochová

Černochové by nevadilo, pokud by mír na Ukrajině zprostředkovala Čína

Domov

Ministryni obrany Janě Černochové (ODS) by nevadilo, kdyby konec bojů na Ukrajině zprostředkovala Čína. Za klíčové považuje, aby konflikt skončil co nejdříve, řekla dnes ministryně v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Bývalý ministr a nynější šéf sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že považuje dosavadní mírové iniciativy za liché a jinou než čínskou nyní nevidí.

Jana Černochová

Domov

Ministryně Černochová s Řehkou navštívili české vojáky v Litvě

Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky. Vojáci NATO v Pobaltí působí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska.

Jana Černochová

Černochová: Armáda se profesionalizovala, zaslouží si úctu i moderní vybavení

Domov

Česká armáda se během 30 let své existence profesionalizovala, zaslouží si respekt a úctu i moderní vzhled a vybavení. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla na setkání při příležitosti 30. výročí vzniku sboru, kterého se dnes v atriu Armádního muzea Žižkov zúčastnili veteráni, vojáci, diplomaté a vrcholní politici včetně o víkendu zvoleného prezidenta, bývalého šéfa generálního štábu Petra Pavla.

Jana Černochová

Jednání v Německu tanky Ukrajině nepřineslo, spojenci ale slíbili další pomoc

Svět

Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu dnes na konferenci na americké letecké základně Ramstein v Německu oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Podle Berlína ale rozhodnutí v této věci padne brzy. Schůzka, která Kyjevu zaručila další podporu, se podle amerického ministra obrany Lloyda Austina soustředila na posílení ukrajinské vzdušné obrany proti ruským úderům. Česká ministryně obrany Jana Černochová spojence ujistila, že Česko bude ve zbrojní pomoci Ukrajincům nejen pokračovat, ale že chce tempo dodávek v příštích měsících zintenzivnit.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:10

Advokátka se vzdala zastupování muže, který postřelil Fica

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy