reklama

Černochová konstatovala, že jde o výraznou vzpruhu pro českou ekonomiku a místní obranný průmysl. "Stoprocentně budeme jako resort dál pokračovat v tom, že nebudeme klást nějaké překážky vydávání licencí," uvedla dnes jménem ministerstva obrany.

Ministryně v jednom z listopadových vydání televizního diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce prohlásila, že armáda už nemá ve skladech mnoho materiálu, který by bylo možné poskytnout Ukrajině.

"Z vojenského materiálu už není mnoho věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat. Na druhou stranu se budeme snažit kompenzovat nemožnost posílat materiál z našich zásob, protože nechceme ohrozit naši obranyschopnost, vývozními licencemi, které udělujeme soukromým firmám," uvedla Černochová. Vyzdvihla tehdy také občanskou iniciativu, jejímž prostřednictvím Češi zakoupili pro ukrajinskou armádu tank Tomáš.

V listopadu vyšlo najevo, že Česko již darovalo Ukrajině vojenskou techniku v hodnotě asi 1,2 miliardy korun. Kyjev dostal od české armády leteckou techniku, tanky, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munici. Nejstarší kusy techniky byly pořízeny už na konci 50. let minulého století. Pořizovací cena byla 6,2 miliardy korun, zůstatkovou hodnotu odhadlo ministerstvo na výše uvedených 1,2 miliardy korun.

Ve zveřejněném seznamu figurují čtyři kusy letecké techniky, zřejmě jde o bitevní vrtulníky Mi-24. Zmíněno je i 62 tanků, které armáda pořídila mezi lety 1968 až 1993. Ukrajina také obdržela více než 130 bojových vozidel pěchoty a desítky blíže nespecifikovaných automobilů.

Dalšími položkami jsou samohybné kanonové houfnice a raketomety včetně příslušné munice. Česko rovněž darovalo 128 minometů, desítky tisíc ručních střelných zbraní, vojenský zdravotnický materiál a výstroj.