"Jsme v nějakém finále. Někdy v řádech týdnů bychom to měli představovat vládě a předsedům politických stran v Parlamentu," řekla dnes Černochová přítomným hostům.

Pentagon na konci června informoval, že americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej stíhaček F-35, munice a dalšího vybavení České republice, která chce pořídit 24 strojů a nahradit jimi Gripeny. Uváděná nákupní částka 5,62 miliardy dolarů představuje maximální finanční rámec na případnou realizaci desetiletého kontraktu.

Souhlas ministerstva ovšem nijak nesouvisel s vývojem jednání. České ministerstvo obrany před prázdninami uvedlo, že jde o standardní postup, který je nutný před každým zahraničním prodejem vojenského materiálu za hranice USA.

"Od začátku jsme s tím počítali a na průběhu jednání o pořízení víceúčelových nadzvukových letounů F-35 to nic nemění, jedeme podle plánu," uvedla tehdy vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva Blanka Cupáková, která stojí v čele vyjednávacího týmu.

Na základnu dnes zároveň dorazila jiná zásilka ze zámoří. "Do Náměšti nad Oslavou dorazily další dva americké vrtulníky – bitevník Viper a také víceúčelový vrtulník Venom. V následujících dnech se o ně bude pečlivě starat tým techniků, aby se brzy mohly prohánět po českém nebi," sdělilo ministerstvo obrany na sociální síti X.