reklama

Podle Babiše jsou stíhačky zbytečné. "Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se," prohlásil v rozhovoru pro novinky.cz. Naznačil také, že se mělo jednat o prodloužení nájemní smlouvy na švédské letouny Gripen. Expremiér rovněž poukázal na domnělý rozpor, kdy F-35 je útočné letadlo, ale NATO je obranný pakt.

"Nevím, jestli můžeme od dohody odstoupit, když se nebude plnit," uvedl šéf nejsilnějšího opozičního subjektu v Poslanecké sněmovně. "Doufám, že je tam klauzule, že pokud se nebudou dodávky F-35 stíhat, půjde od toho ustoupit. My F-35 nepotřebujeme," dodal.

Babiš přitom původně řekl, že v případě návratu do Strakovy akademie bude hnutí ANO respektovat závazky vycházející z rozhodnutí vlády. "I když ho kritizujeme, nemůžeme měnit smlouvy podle toho, kdo je u vlády," nechal se slyšet.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pondělí podpisem memoranda s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem stvrdila nákup 24 letounů F-35. Podle ministerstva obrany jde o nejvýznamnější projekt v historii Armády ČR.

Česko si první stíhačky převezme v roce 2031, celý pořizovací proces bude trvat jedenáct let. Aktuálně se pracuje na implementačním plánu, který definuje způsob zavedení systému F-35 do prostředí české armády.

Její piloti budou až do roku 2035, kdy se očekává plné nasazení amerických strojů, létat na švédských Gripenech. Momentálně probíhají jednání o provozování těchto letounů se švédskou stranou.