reklama

"Z vojenského materiálu už není mnoho věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat. Na druhou stranu se budeme snažit kompenzovat nemožnost posílat materiál z našich zásob, protože nechceme ohrozit naši obranyschopnost, vývozními licencemi, které udělujeme soukromým firmám," uvedla Černochová.

Ministryně vyzdvihla i občanskou iniciativu, jejímž prostřednictvím Češi zakoupili pro ukrajinskou armádu tank Tomáš. Zmínila také, že pokračuje výcvik vojáků na českém území.

Vojenskou pomoc Ukrajině v pořadu podpořil také exministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Myslím si, že je dobře, že pokračuje pomoc České republiky," dodal s tím, že je však otázkou, zdali na to stát má ještě prostor.

V listopadu vyšlo najevo, že Česko již darovalo Ukrajině vojenskou techniku v hodnotě asi 1,2 miliardy korun. Kyjev dostal od české armády leteckou techniku, tanky, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munici. Nejstarší kusy techniky byly pořízeny už na konci 50. let minulého století. Pořizovací cena byla 6,2 miliardy korun, zůstatkovou hodnotu určilo ministerstvo.

Ve zveřejněném seznamu figurují čtyři kusy letecké techniky, zřejmě jde o bitevní vrtulníky Mi-24. Zmíněno je i 62 tanků, které armáda pořídila mezi lety 1968 až 1993. Ukrajina také obdržela více než 130 bojových vozidel pěchoty a desítky blíže nespecifikovaných automobilů.

Dalšími položkami jsou samohybné kanonové houfnice a raketomety včetně příslušné munice. Česko rovněž darovalo 128 minometů, desítky tisíc ručních střelných zbraní, vojenský zdravotnický materiál a výstroj.