Armáda České Republiky

Petr Pavel

Pavel by neměl problém s administrativními odvody do armády

Domov

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci.

F-35

Česko podepsalo smlouvu na americké stíhačky F-35

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pondělí podpisem memoranda s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem stvrdila nákup 24 letounů páté generace F-35. Podle ministerstva obrany jde o nejvýznamnější projekt v historii Armády ČR.

Gripen maďarského letectva HuNAF

Vláda přiklepla 216 miliard na udržení nadzvukového letectva do roku 2036

Domov

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

Petr Pavel

Válka v Izraeli se může stát globální, upozornil prezident Pavel

Domov

Konflikt na Blízkém východě má enormní potenciál stát se globální záležitostí, zejména vzhledem k tomu, jak začíná polarizovat svět, prohlásil prezident Petr Pavel na velitelském shromáždění. Ukrajinská protiofenziva se podle Pavla nevyvíjí podle očekávání Ukrajinců, přičemž podpora Západu byla nedostatečně masivní a rychlá. Mezinárodní terorismus nadále představuje hrozbu pro civilizaci a vedle Ruska je nejvýznamnější hrozbou pro NATO.

Armáda České republiky, ilustrační foto.

Průzkum: Více než polovina lidí je toho názoru, že by se Česko neubránilo

Domov

I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než polovina občanů obává, že by se v případě konfliktu nebyl schopen ubránit. Vyplývá to z průzkumu CVVM. Podle výsledků šetření si 40 procent dotázaných myslí, že Česko by se neubránilo, což je nárůst o 13 procent oproti loňsku.

F-35

Domov

Vláda schválila nákup letounů F-35

Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) tak učinila na základě doporučení ozbrojených sil. Celková výše investice má dosáhnout 150 miliard korun.

Ministerstvo obrany

Detektivové NCOZ zasahují na generálním štábu armády

Domov

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na generálním štábu Armády České republiky a dalších místech. Uvedla to Česká televize s tím, že akci dozoruje pražské Vrchní státní zastupitelství a má se týkat armádních zakázek.

Petr Fiala (ODS)

Česko není černý pasažér, ale zodpovědný člen NATO, řekl Fiala

Domov

Na víkendové Dny NATO v Mošnově zavítal i premiér Petr Fiala (ODS), který zdůraznil, že země není v alianci černým pasažérem, který by jen spoléhal na pomoc ostatních členů. Předseda vlády tvrdí, že Česko je zodpovědným státem, který bere svou bezpečnost vážně.

Armáda převzala první americké vrtulníky.

Američané dopravili do Česka první vrtulníky Viper

Svět

Česká armáda, konkrétně 22. základna vrtulníkového letectva, převzala ve středu kolem poledne první dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Do Česka je dopravil nákladní letoun C-17 Globemaster. Do poloviny září mají dorazit další čtyři stroje, kromě dalších dvou Viperů půjde o první dva Venomy UH-1Y.

F-35

USA schválily možný prodej stíhaček F-35 České republice

Svět

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej stíhaček F-35, munice a dalšího vybavení České republice za odhadovanou cenu až 5,62 miliardy dolarů (přes 122 miliard korun). Ve čtvrtek to uvedl Pentagon. Česko chce koupit 24 strojů a nahradit jimi Gripeny.

Petr Fiala

České republice válka bezprostředně nehrozí, prohlásil Fiala

Domov

Premiér Petr Fiala dnes uvedl, že Česku bezprostředně nehrozí konflikt. Reagoval tak na pondělní slova náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Podle premiéra se však česká armáda musí připravit na všechny scénáře, včetně těch méně pravděpodobných.

Armáda České republiky, ilustrační foto.

Armáda zvládne podle svého šéfa vynaložit dvě procenta HDP

Domov

Česká armáda nebude mít problém s využitím finančních prostředků, které získá navýšením výdajů na obranu na dvě procenta HDP. Peníze budou využity na již dohodnuté nebo právě dojednávané projekty, uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka v pořadu Otázky Václava Moravce.

Armáda České republiky, ilustrační foto.

Domov

O službu v armádě projevilo za deset let zájem přes 80.000 lidí

O službu v armádě projevilo za posledních deset let zájem přes 80.000 lidí. Do služebního poměru vojáka z povolání bylo přijato přes 16.000 mužů a žen, další 4500 jich vstoupilo do aktivní zálohy. Armáda to uvedla na svém webu www.army.cz v souvislosti s desátým výročím vzniku Agentury personalistiky, která má armádní nábor na starosti.

Karel Řehka

Obrana státu se podle Řehky týká celé společnosti, o hrozbách se málo mluvilo

Domov

Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O bezpečnosti se v Česku podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky v minulých letech dostatečně otevřeně nemluvilo, což vedlo k pocitu, že v podstatě nic nehrozí a o všechno se postará armáda, případně spojenci z NATO.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy