Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané dopravili do Česka první vrtulníky Viper

Armáda převzala první americké vrtulníky.
Armáda převzala první americké vrtulníky.
Foto: Armáda České Republiky

Česká armáda, konkrétně 22. základna vrtulníkového letectva, převzala ve středu kolem poledne první dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Do Česka je dopravil nákladní letoun C-17 Globemaster. Do poloviny září mají dorazit další čtyři stroje, kromě dalších dvou Viperů půjde o první dva Venomy UH-1Y.

"Na náhradu sovětských strojů jsme čekali spoustu let a dnes to přišlo. První dva Vipery právě dorazily do Náměště. Spolu s Venomy se naše vrtulníkové letectvo dostane do 21. století," uvedla Armáda ČR na twitteru.

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) je dodání prvních amerických vrtulníků významným momentem pro modernizaci armády. "Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem," uvedla.

Do Česka dorazila i početná skupina amerických specialistů, kteří s českými kolegy v následujících dvou týdnech stroje zkompletují, zprovozní a takzvaně zalétnou. Dojde také k provedení certifikace. V srpnu pak přiletí mobilní výcvikový tým, který začne od září cvičit letecký personál 22. základny vrtulníkového letectva.

Mezivládní dohodu na nákup 12 nových vrtulníků systému H-1 podepsal v roce 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Dalších osm zmodernizovaných získá ČR od USA zdarma jako ocenění za pomoc Ukrajině. Česká armáda tak bude mít celkem k dispozici 10 strojů UH-1Y Venom a stejný počet typu AH-1Z Viper.

Témata:  Armáda České Republiky USA Jana Černochová

Související

Aktuálně se děje

11. srpna 2025 16:44

Nedožité narozeniny Josefa Laufera. Už dětství měl velmi netradiční

Život Josefa Laufera loni na jaře po čtyřletém boji se zdravotními potížemi vyhasl. Půlkulatých 85. narozenin se již nedožil. Dnes už by býval oslavil dokonce 86. narozeniny. Často se přitom zapomíná na poměrně exotický původ legendárního zpěváka. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

komáři

Západonilská horečka v Itálii dál zabíjí. Od řady jiných nemocí se výrazně liší

Západonilská horečka, na níž jen letos v Itálii zemřelo deset lidí, se stává čím dál častějším tématem v Evropě. Původně jde o nemoc, která byla zjištěna v Ugandě v oblasti Západního Nilu, podle čehož dostala i svůj název. První zaznamenaný případ je z roku 1937, a to u pacientky, jejíž horečnatý stav byl diagnostikován jako západonilská encefalitida. Během doby se tento virus rozšířil do mnoha koutů světa, ale největší šíření zažívá právě v posledních letech, kdy se dostává i na území Evropy a Severní Ameriky. Specifické pro nemoc je, že většina lidí ji prodělá bez viditelných příznaků, proto o skutečném rozsahu nákazy dodnes panují mezi lékaři dohady.