reklama

Černochová v Partii zdůraznila, že válku nikdo nechce. "Není to jenom paní Schillerová, kdo ji nechce," poznamenala politička ODS. Zmínila však, že je holým faktem, že ve světě není bezpečno. "Než abychom si nasazovali růžové brýle a chlácholili se představou věčného míru, je zapotřebí, abychom věci pojmenovávali realisticky. Nechceme nikoho strašit, připouštíme ale, že svět bezpečnější nebude," vysvětlila.

Situaci v Evropě bude podle ministryně formovat výsledek války na Ukrajině. "Jsem ráda, že kolegové ze zahraničí dávají jasná stanoviska. Nejsou to jen Němci, jsou to Poláci, státy v Pobaltí, země, které v minulosti byly více zdrženlivé při používání ostřejších výrazů na adresu Ruska," uvedla s tím, že vláda podle ní nestraší válkou.

Exministr Metnar přesto varoval před neuváženými slovy. "Jsem rád, že slyším slova, že nechceme válku. Někdy to tak ale nevyznívá. Rétorika není vyhrocená jen u nás. Lidé mají obavu, že by mohli být za týden mobilizováni," nechal se slyšet s tím, že uvážlivá diskuze je potřeba.

Podle Metnara není strašení válkou na místě, protože Ukrajina je v současnosti jediným dějištěm bojů v Evropě. Zároveň považuje za nutné být připraven na všechny scénáře budoucího vývoje. "Jako v domě, když přijde požární ochrana. Připravuje se ten dům, že může začít hořet," dodal zástupce opozičního hnutí ANO.