reklama

Podle Černochové není možné promlčet fakt, že jen 14 zemí včetně ČR se jasně a srozumitelně postavilo proti teroru, který v sobotu 7. října rozpoutali na izraelském území radikálové z hnutí Hamás. "Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme," napsala na síti X.

Výrazná členka Fialovy vlády dnes zdůraznila, že její postoje jsou konzistentní. "A nebudu je měnit ani jako ministryně," konstatovala.

Černochová reagovala na páteční rezoluci Valného shromáždění OSN, které vyzvalo k humanitárnímu příměří ve válce mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. Navrhla ji koalice arabských zemí v čele s Jordánskem. Stejně jako Česko hlasovali zástupci Izraele, Rakouska či USA.

Například vládní kolega Vít Rakušan (STAN) v neděli napsal, že rozhořčení a frustraci šéfky resortu obrany chápe. Odchod z OSN ale nevnímá jako řešení. "Diskuse o reformě se vede už delší dobu a je vzhledem k mezinárodní situaci zcela namístě. Odchod z mezinárodního společenství ale není řešení. Takový krok by neprospěl ani ČR, ani OSN a ve výsledku ani samotnému Izraeli," uvedl ministr vnitra.

Válka v Izraeli se namísto příměří dostala do nové fáze, což v sobotu potvrdili premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Yoav Gallant. Izraelské pozemní síly už v pátek pronikly do Pásma Gazy, odkud radikálové před třemi týdny provedli překvapivý útok na izraelské území.

Černochová zveřejnila příspěvek o eventuálním vystoupení z OSN v sobotu, kdy si národ připomínal vznik samostatného československého státu, k němuž došlo před 105 lety. Prezident Pavel v projevu při této příležitosti uvedl, že Česko má aktuálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení ve své historii.