Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko chce koupit více než 70 tanků Leopard, uvedla Černochová

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česko chce pořídit nejméně 77 tanků Leopard 2A8, pokud se připojí k německému tendru. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová po pátečním jednání s protějškem Borisem Pistoriusem. Podrobnosti ohledně hodnoty tendru dnes poskytnout nechtěla.

Česko stojí i o výrobu, opravy a servis tanků. "Budeme dělat vše pro to, aby do toho opět byl intenzivně zapojený i český průmysl," poznamenala. Konkrétnější chce být na konci letošního roku. "Cena bude odvozena od toho, kolik zemí se zapojí, v tuto chvíli neumím cenu říct ani odhadem," vysvětlila.

Už před dvěma týdny byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí, nyní se pracuje na memorandu. "Počet 77 vychází z potřeb armády. Je pravděpodobné, že to bude ve vícero modifikacích, že to nebude 77 stejných kusů," zmínila Černochová. Německý ministr dodal, že by pořízení tanků vedlo ke zlepšení spolupráce obou zemí.

Ministryně jedná o možnosti připojení k německému tendru z pověření vlády od května. Tanky by mohly být dodány do konce desetiletí.

Pistorius také během páteční návštěvy Prahy navštívil kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde uctil památku obětí heydrichiády, informovalo ministerstvo obrany na twitteru.

Témata:  Jana Černochová Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy