Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda získala od Česka další dva bojové vrtulníky

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v předvečer druhého výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu potvrdila, že Česko v polovině února dodalo Kyjevu dva bojové vrtulníky Mi-24. Ve výbavě české armády je postupně nahrazují americké stroje H-1 Viper a Venom.

"Snad se na mě nikdo nebude zlobit, když prozradím, že minulý pátek v tomto čase přistály na Ukrajině dva bojové vrtulníky typu Mi-24," uvedla Černochová v rozhovoru pro páteční vydání pořadu Interview ČT24.

Tyto helikoptéry nahrazují ve výbavě české armády stroje americké výroby. Ministryně připomněla, že Česko podporuje a bude nadále podporovat Ukrajinu výcvikem vojáků a dodávkami vojenského materiálu.

Česko momentálně stojí v čele iniciativy usilující o shromáždění jedné a půl miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. O plánu informoval český prezident Petr Pavel během nedávné mnichovské bezpečnostní konference.

Černochová v této souvislosti řekla, že úloha Česka je v této iniciativě čistě organizační. Ujistila však, že dodávky starších kusů munice, pro kterou má česká armáda náhradu, nadále pokračují.

Témata:  Armáda Ukrajina Jana Černochová

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2025 15:31

Velké trápení. Felix Slováček přiznal, že ztrácí pojem o světě kolem sebe

Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Petr Fiala (ODS)

Česko už opravdu není závislé na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.