Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda získala od Česka další dva bojové vrtulníky

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v předvečer druhého výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu potvrdila, že Česko v polovině února dodalo Kyjevu dva bojové vrtulníky Mi-24. Ve výbavě české armády je postupně nahrazují americké stroje H-1 Viper a Venom.

"Snad se na mě nikdo nebude zlobit, když prozradím, že minulý pátek v tomto čase přistály na Ukrajině dva bojové vrtulníky typu Mi-24," uvedla Černochová v rozhovoru pro páteční vydání pořadu Interview ČT24.

Tyto helikoptéry nahrazují ve výbavě české armády stroje americké výroby. Ministryně připomněla, že Česko podporuje a bude nadále podporovat Ukrajinu výcvikem vojáků a dodávkami vojenského materiálu.

Česko momentálně stojí v čele iniciativy usilující o shromáždění jedné a půl miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. O plánu informoval český prezident Petr Pavel během nedávné mnichovské bezpečnostní konference.

Černochová v této souvislosti řekla, že úloha Česka je v této iniciativě čistě organizační. Ujistila však, že dodávky starších kusů munice, pro kterou má česká armáda náhradu, nadále pokračují.

Témata:  Armáda Ukrajina Jana Černochová

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy