Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko odhalilo, jakou vojenskou pomoc za více než dva roky poskytlo Ukrajině

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z odtajněného seznamu, jehož zveřejnění umožnila vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Veškerý vojenský materiál darovaný ze skladů Armády České republiky byl vždy vládou z bezpečnostních důvodů schválen v utajeném režimu.

Černochová připomněla, že Česko od počátku ruské agrese stojí pevně za Ukrajinou. "Naše země se stala jednou z prvních, která Kyjev vojensky podpořila. Přehled námi darovaného vojenského materiálu vláda zveřejnila poprvé před rokem. Slíbila jsem veřejnosti, že za nějaký čas tak učiníme znovu, a dnes jsem svůj slib splnila," uvedla. 

Pomoc podle ní obsahuje zbraně a munici, ale i těžkou bojovou techniku, včetně letecké. "Ministerstvo obrany od počátku konfliktu pečlivě posuzovalo, co můžeme poskytnout, aby nebyla ohrožena obranyschopnost České republiky," konstatovala. 

Odtajněný seznam je datován k 31. květnu letošního roku. Do tohoto data byl na Ukrajinu odeslán materiál za 6,75 miliardy korun. Šlo o osm kusů letecké techniky, přes 90 tisíc nábojů pro kanony a houfnice, 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, 26 průzkumných chemických vozidel, 16 kompletních speciálních vozidel protivzdušné obrany, 47 aut, 13 houfnic, 12 raketometů, téměř pět tisíc raket pro raketomety, 645 protitankových střel, 8022 pancéřovek, 128 minometů, 17 400 min pro minomety, 435 protiletadlových prostředků, 41 258 tisíc střelných zbraní a přes 4,2 milionu nábojů.

Černochová zdůraznila, že nyní už není tolik nepotřebného materiálu v armádních skladech. "Naše pomoc ale nepřestává, jenom bude mít jinou podobu," dodala ministryně s odkazem na současnou muniční iniciativu. 

Témata:  Armáda České Republiky Jana Černochová Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy