Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael zakázal vstup Guterresovi. Neodsoudil masakr a zvěrstva Hamásu

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Izrael zakázal vstup do země generálnímu tajemníkovi OSN António Guterresovi. Tento krok následoval po Guterresově vágní reakci na íránský raketový útok na Izrael.

„Dnes jsem prohlásil, že generální tajemník OSN je v Izraeli persona non grata a zakázal mu vstup do země. Každý, kdo nedokáže jednoznačně odsoudit ohavný útok Íránu na Izrael, jak to udělaly téměř všechny země světa, si nezaslouží vstoupit na izraelskou půdu,“ napsal na sociální síti X šéf izraelské diplomacie Israel Katz.

Obecně se mu nelíbí Guterresův přístup k válce mezi Izraelem a Hamásem. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil Katz.

Ubezpečil, že Izrael bude nadále své občany bránit a udržovat národní důstojnost. „Generální tajemník, který podporuje teroristy, násilníky a vrahy z Hamásu, Hizballáhu, Hútíů a nyní i z Íránu – mateřské lodi globálního teroru – se zapíše do dějin OSN jako skvrna,“ dodal ministr.

Guterres během úterý zveřejnil na X dva příspěvky týkající se napětí na Blízkém východě. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl tajemník v době, kdy Írán podnikal útok proti Izraeli. Teherán ale nijak nejmenoval.

Generální tajemník OSN často volá po klidu zbraní a odsuzuje eskalace násilí na Blízkém východě, aniž by konkrétně stranil jedné straně. Tento přístup však přináší napětí ve vztazích s Izraelem.

Vztahy Guterrese s Íránem jsou rovněž složité, přičemž se snaží udržet diplomatické kanály otevřené a podpořit deeskalaci v regionu. Tento přístup často kritizují ti, kdo od něj čekají přísnější postoj vůči Íránu a jeho regionálním aktivitám, včetně podpory militantních skupin, jako je Hizballáh​ či Hamás.

Naopak o dvě hodiny dříve zveřejnil příspěvek, kde odsoudil izraelské akce v Libanonu. „Jsem velmi znepokojen eskalací konfliktu v Libanonu a vyzývám k okamžitému příměří. V Libanonu je třeba za každou cenu zabránit totální válce a respektovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu,“ shrnul.

Izrael zachovává velmi tvrdý přístup k lidem ze zemí, které považuje za nepřátelské. Do židovské země se nedostanou občané Sýrie, Íránu, Libanonu a Iráku. Odepřen vstup mají také Severokorejci, Kubánci a Venezuelané.

Tel Aviv ve vstupu zamezuje i občanům z dalších afrických a latinskoamerických zemí. Konkrétně jde o Somálsko, Súdán a Libyi z Afriky a Honduras či Guatemalu z Latinské Ameriky. Důvodem jsou obavy ze zvýšení kriminality a zhoršení bezpečnosti jako takové.

Témata:  Izrael António Guterres OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

8:56

Nehoda vlaku v Příšovicích. Srazil se s nákladním automobilem

Další incident na tuzemské železnici se v úterý stal na Turnovsku. V Příšovicích se srazil vlak a nákladní automobil. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění i větších škod. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Komentář

Nenávist k existenci Izraele je historický fenomén. Írán potvrdil její pokračování

Íránské rakety na izraelském nebi připomněly odkaz dlouhotrvající nenávisti mezi Židy a zbytkem Blízkého východu. Není jednoduché přesně určit, proč se obě strany z velké části tak moc nemohou snést. Velkou roli hraje náboženský, historický, politický a ideologický kontext, přičemž v různých oblastech Blízkého východu se spory liší.