Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nestálými členy RB OSN se stane dalších 5 zemí

OSN
OSN
Foto: Pixabay

V následujících dvou letech se novými nestálými členy Rady bezpečnosti OSN stanou Dánsko, Řecko, Pákistán, Panama a Somálsko. Valné shromáždění OSN o tom rozhodlo ve čtvrtek při tajném hlasování, jak informovala agentura AP.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, přičemž deset nestálých křesel je určeno pro zástupce regionálních skupin členských zemí. Ty si obvykle vybírají své kandidáty, ale občas se na jednom neshodnou. Letos k žádným překvapením nedošlo.

Loni Slovinsko v hlasování jasně porazilo Bělorusko, což ukázalo na silné postoje proti ruské invazi na Ukrajinu, připomněla agentura AP.

Tentokrát regionální skupiny navrhly Somálsko za Afriku, Pákistán za Asii a Tichomoří, Panamu za Latinskou Ameriku a Karibik a Dánsko a Řecko za evropské a další státy.

Pět nových členů začne v Radě bezpečnosti OSN působit od 1. ledna 2025 a nahradí Mosambik, Japonsko, Ekvádor, Maltu a Švýcarsko, jejichž dvouletý mandát skončí 31. prosince.

Tyto nové členy doplní pět stálých členů s právem veta – Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie – a pět dalších nestálých členů zvolených loni – Alžírsko, Guyanu, Jižní Koreu, Sierra Leone a Slovinsko.

Rada bezpečnosti OSN je orgán pověřený udržováním míru a bezpečnosti ve světě. Kvůli ruskému právu veta však nemůže přijmout opatření týkající se Ukrajiny a kvůli blízkým vztahům USA s Izraelem nevyzvala ani k ukončení války v Pásmu Gazy.

Většina z 193 členských zemí OSN se shoduje, že Rada bezpečnosti by se měla rozšířit, aby lépe odrážela současný svět, nikoli období po druhé světové válce. Každý stát má však své vlastní zájmy, a proto se nedaří dosáhnout shody na podobě těchto změn. Neshody blokují snahy o významnější reformu Rady bezpečnosti již čtyři desetiletí. 

Témata:  OSN

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.