Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nestálými členy RB OSN se stane dalších 5 zemí

OSN
OSN
Foto: Pixabay

V následujících dvou letech se novými nestálými členy Rady bezpečnosti OSN stanou Dánsko, Řecko, Pákistán, Panama a Somálsko. Valné shromáždění OSN o tom rozhodlo ve čtvrtek při tajném hlasování, jak informovala agentura AP.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, přičemž deset nestálých křesel je určeno pro zástupce regionálních skupin členských zemí. Ty si obvykle vybírají své kandidáty, ale občas se na jednom neshodnou. Letos k žádným překvapením nedošlo.

Loni Slovinsko v hlasování jasně porazilo Bělorusko, což ukázalo na silné postoje proti ruské invazi na Ukrajinu, připomněla agentura AP.

Tentokrát regionální skupiny navrhly Somálsko za Afriku, Pákistán za Asii a Tichomoří, Panamu za Latinskou Ameriku a Karibik a Dánsko a Řecko za evropské a další státy.

Pět nových členů začne v Radě bezpečnosti OSN působit od 1. ledna 2025 a nahradí Mosambik, Japonsko, Ekvádor, Maltu a Švýcarsko, jejichž dvouletý mandát skončí 31. prosince.

Tyto nové členy doplní pět stálých členů s právem veta – Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie – a pět dalších nestálých členů zvolených loni – Alžírsko, Guyanu, Jižní Koreu, Sierra Leone a Slovinsko.

Rada bezpečnosti OSN je orgán pověřený udržováním míru a bezpečnosti ve světě. Kvůli ruskému právu veta však nemůže přijmout opatření týkající se Ukrajiny a kvůli blízkým vztahům USA s Izraelem nevyzvala ani k ukončení války v Pásmu Gazy.

Většina z 193 členských zemí OSN se shoduje, že Rada bezpečnosti by se měla rozšířit, aby lépe odrážela současný svět, nikoli období po druhé světové válce. Každý stát má však své vlastní zájmy, a proto se nedaří dosáhnout shody na podobě těchto změn. Neshody blokují snahy o významnější reformu Rady bezpečnosti již čtyři desetiletí. 

Témata:  OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.