Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři dokázali téměř nemožné. Oddělili siamská dvojčata srostlá mozkem

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Siamská dvojčata srostlá hlavou se dnes v bangladéšské Dháce zotavují po 30hodinové operaci, při níž je v rámci humanitárního projektu oddělil tým maďarských lékařů. Tříleté holčičky Rabija a Rukaja byly spojené hlavami a společnou měly i část mozku. Po poslední fázi operace je jejich stav stabilní, informovala agentura AFP s odvoláním na lékaře.

"Po konečném oddělení jsou ve stabilizovaném stavu," řekl András Csókay, neurochirurg charitativní lékařské Nadace pomoci pro bezbranné (APDF), který operaci provedl společně s 35členným maďarským týmem.

Před operací lékaři uvedli, že je jen padesátiprocentní naděje, že přežijí obě z dvojčat. Zatím byla na celém světě úspěšná jen hrstka operací, při nichž byla oddělována dvojčata srostlá hlavami.

Skupinu ADPF založili Csókay a plastický chirurg Gergely Pataki v roce 2002, aby poskytovali operace zdarma chudým lidem v Maďarsku i zahraničí. Rodiče bangladéšských dvojčat nadaci oslovili v roce 2017. Během první fáze operace v loňském roce tým během 14hodinové operace oddělil společné cévy.

Pak od letošního ledna lékaři převezli dívky na šest měsíců do Budapešti, kde jim voperovali maďarský implantační systém, jehož cílem bylo roztáhnout kůži a měkké tkáně na jejich hlavičkách. Během této doby provedli více než 40 dalších zákroků. Nakonec se dvojčata a maďarští lékaři koncem července vrátili do Dháky, aby provedli konečné oddělení sourozenců.

Témata:  Bangladéš operace lékaři

Související

Aktuálně se děje

22. dubna 2025 11:01

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy