lékaři

Ilustrační foto

Přesčasy vyčerpáme už v polovině roku, tvrdí lékaři

Domov

V druhé polovině příštího roku lékaři v České republice opět vyčerpají maximální povolený počet přesčasových hodin. Monika Hilšerová, mluvčí Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK), to uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce.

Petr Fiala

Lékaři podepsali s vládou složitě vyjednanou dohodu o platech

Domov

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Domov

Lékařům se zvýší platy, v pátek ukončí protest

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali potíže ve zdravotnictví kvůli výpovědím z přesčasů. Protest lékařů by měl být do pátku odvolán na základě dohody o růstu platů. Ty se v některých případech zvýší až o 15 tisíc korun.

Petr Fiala

Fiala se s lékaři domluvil na růstu peněz na odměny

Domov

Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim byla nabídnuta částka ve výši 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na zvýšení odměňování pro příští rok.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Domov

Vláda ustoupila lékařům. Schválila změny v zákoníku práce

Vláda schválila změny v zákoníku práce, které odpovídají požadavkům protestujících lékařů. Ministři Vlastimil Válek a Marian Jurečka představili úpravy, které budou předloženy Sněmovně jako poslanecký návrh a plánují jej projednat ve zrychleném režimu. Senát má návrh projednat v prosinci, a pokud bude schválen, měl by platit od ledna.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ministři Válek a Jurečka jednali s lékaři, slíbili snížení přesčasů

Domov

Od 1. ledna příštího roku má vstoupit v platnost nová úprava zákoníku práce, která umožní 24hodinové služby v nemocnicích a sníží maximální objem dobrovolných přesčasů na úroveň, která platila až do začátku října letošního roku. Tato novela bude předložena v parlamentu jako poslanecký návrh. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) to sdělil novinářům po jednání se zástupci lékařů, kteří proti těmto změnám protestují a hrozí, že od prosince nenastoupí na přesčasové směny.

Lékaři, ilustrační fotografie.

Domov

Tisíce českých lékařů nehodlá dělat přesčasy

Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou práci ukončilo přibližně 4 900 lékařů. Lékaři jsou dlouhodobě nespokojení s legalizací možnosti sloužit až 832 přesčasových hodin ročně.

Ilustrační foto

Infekcí dýchacích cest podle SZÚ ubývá, ve třech krajích ale nemocní přibyli

Domov

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního zdravotního ústavu postupně odchází i druhá vlna epidemie. Nemocných bylo 1347 na 100.000 obyvatel. Ve většině krajů ubývají, více pacientů než v předcházejícím týdnu nahlásili lékaři v Královéhradeckém, Jihočeském a Zlínském kraji, informoval SZÚ v tiskové zprávě. Podle dat ministerstva zdravotnictví ubylo mezi týdny i lidí, kteří měli pozitivní test na covid-19.

Petr Fiala

Domov

Fiala: Vláda počítá s úpravou valorizačního mechanismu i předčasných důchodů

Vláda počítá se systémovým řešením a úpravou obecného valorizačního mechanismu penzí včetně předčasných důchodů. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Spornou vládní novelu o nižším červnovém růstu penzí, kterou kvůli opozičním obstrukcím projednávala Sněmovna od úterý do soboty, je podle něj nutné přijmout kvůli nepředvídatelnému nárůstu inflace.

Ilustrační foto

SZÚ: V posledních měsících přibylo angín a spály způsobených streptokokem

Domov

Lékaři v posledních měsících zaznamenávají častější případy nákazy streptokokem A, který způsobuje angíny a spály. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V předchozích pěti letech se počet pozitivních vzorků, které jeho laboratoř obdržela, pohyboval mezi 46 a 84, loni stoupl na 105 a letos v lednu jich bylo 29.

Ilustrační foto

Odborníci: Zhruba 300.000 Čechů neví, že trpí cukrovkou s onemocněním ledvin

Domov

Zhruba 300.000 Čechů neví, že trpí cukrovkou s onemocněním ledvin. Podle odhadů odborníků ze zdravotnické skupiny B. Braun má obě tato onemocnění v České republice 350.000 až 400.000 lidí, o své diagnóze ale často nevědí. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) předloni evidoval jen 77.075 pacientů, kteří mají tato onemocnění současně. Odborníci proto při příležitosti světového dne ledvin nabádají veřejnost k časné prevenci, uvedli na dnešní tiskové konferenci.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek chce v polovině roku představit novou koncepci pediatrie

Domov

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce v polovině roku představit novou koncepci pediatrie. Jejím cílem by měl být vyšší počet absolventů, kteří po studiu pediatrie na lékařské fakultě, nastoupí jako dětští praktičtí lékaři. Ministr to dnes řekl při příchodu na jednání vlády.

Ilustrační foto

Domov

Případů akutních respiračních infekcí za týden přibylo asi o desetinu

Ohlášených pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest přibylo za týden o 10,5 procenta. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) může být ale reálná nemocnost v prvním týdnu po svátcích ještě vyšší, protože lidé stonali doma. Lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100.000 obyvatel ČR, což je méně než před Vánoci, kdy nemocnost rychle stoupla na 2342 na 100.000 obyvatel. Stejný výkyv v hlášení dat hygienici zaznamenávají každoročně.

Ilustrační foto

Britové se kvůli nedostatku lékařů uchylují k domácí samoléčbě

Svět

Kvůli nedostatku praktických lékařů se téměř každý čtvrtý člověk v Británii uchýlil k samoléčbě nákupem léků na internetu nebo v lékárně bez doporučení lékaře. Ukázal to průzkum institutu pro výzkum veřejného mínění Savanta ComRes, o kterém informovala stanice ITV.

Ilustrační foto

Ordinací dětských lékařů ubývá, mezi roky 2004 a 2019 o více než 13 procent

Domov

Počet ordinací dětských praktických lékařů dlouhodobě klesá. Mezi roky 2004 až 2019 jich podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ubylo o více než 13 procent, novější data i kvůli epidemii covidu-19 k dispozici nejsou. Dětí do 17 let, o které se lékaři starají, ale podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za stejnou dobu přibyly desítky tisíc.

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy