operace

Lékaři

Ve FN Olomouc robot transplantoval ledvinu od živého dárce, poprvé v ČR

Domov

Ve Fakultní nemocnici v Olomouci provedl robot transplantaci ledviny od živého dárce. Podle zástupců nemocnice šlo o první operaci tohoto druhu v České republice, která ani v zahraničí není zcela obvyklá. Ledvina byla dárci tímto způsobem vyjmuta při příbuzenské transplantaci, sdělil dnes ČTK mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Adam Fritscher.

Lékaři

Transplantací ledvin v Česku loni kvůli covidu ubylo o více než desetinu

Domov

Transplantací ledvin v České republice loni meziročně ubylo o 13 procent na 443. Podle vedoucí lékařky hemodialyzačního střediska Fakultní nemocnice Hradec Králové a členky výboru České nefrologické společnosti Sylvie Dusilové Sulkové byla důvodem nižšího počtu transplantací epidemie covidu-19.

Lékaři

Domov

Kvůli omezení péče provedly nemocnice o tisíce operací méně

Kvůli nařízenému omezení zdravotní péče, která není nezbytná, provedly pražské nemocnice v loňském roce o tisíce operací méně než v roce 2019. Právě plánovaná operativa přitom přináší nemocnicím nejvíce peněz. Zdravotnická zařízení rovněž rozšiřují počet lůžek určených pro pacienty s covidem-19, sdělili ČTK zástupci nemocnic v hlavním městě.

oči

Zákeřný retinoblastom. Lékaři vyléčili dítěti nádor oka experimentální metodou

Svět

Lékaři z barcelonské univerzitní nemocnice Sant Joan de Déu zachránili experimentální terapií zrak venezuelskému chlapci, který měl zhoubný nádor oka (retinoblastom). Stal se podle nich prvním dítětem na světě, jemuž jejich metoda pomohla. Tato experimentální terapie je ale teprve v první fázi klinické studie, informoval deník La Vanguardia.

Nemocnice Motol, ilustrační foto

Unikátní zákrok ve FN Motol: Lékaři voperovali dvouměsíčnímu chlapci defibrilátor

Domov

Ve Fakultní nemocnici v Praze Motole lékaři voperovali dvouměsíčnímu chlapci srdeční defibrilátor. Měl vážnou poruchu srdečního rytmu způsobující fibrilaci komor. Nemocnice dnes v tiskové zprávě informovala, že dítě operované ve druhé polovině září je nejmladším pacientem s takovou operací. Dosud v Česku bylo nejmladší operované dítě desetiměsíční.

Miloš Zeman

Domov

Prezident Zeman podstoupil operaci, zůstává v nemocnici

Prezident Miloš Zeman se v noci na dnešek podrobil v pražské v Ústřední vojenské nemocnici operaci zlomené pravé ruky. Operace proběhla podle jeho mluvčího standardním způsobem. Nyní je Zeman v pooperační péči, sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ilustrační foto

Unikátní operace: Lékaři oddělili siamská dvojčata, byla srostlá neobvykle

Revue

Lékaři ve vatikánské dětské nemocnici Bambino Gesù úspěšně rozdělili dvouletá siamská dvojčata, která byla srostlá zadní částí lebky. O operaci, která se uskutečnila už začátkem června, informovala nemocnice teprve v úterý, uvedla agentura ANSA. Holčičky ze Středoafrické republiky finální osmnáctihodinovou operaci v pořádku přestály a daří se jim dobře.

Lékaři

Kost zapíchnutá v krku není sranda. Lékaři museli muže operovat, zachraňovali i batole

Domov

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně museli na Štědrý den operovat muže, kterému se zapíchla kost v krku vedle hrtanového vchodu. Zákrok podstoupil v celkové anestezii, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní ošetřila chirurgická pohotovost na Štědrý den přes 20 lidí, někteří se zranili při pádu, jiní řešili třeba bolesti břicha.

Lékaři

Fatální chyba primáře. Operace skončila tragédií, u soudu zněla ostrá slova

Domov

Olomoucký krajský soud dnes pravomocně potrestal ročním trestem s dvouletým podmíněným odkladem někdejšího primáře šumperské nemocnice Vladimíra Štěpána za smrt pacienta. Na dva roky mu také zakázal působit ve funkci. Štěpán s vinou nesouhlasil, jeho odvolání ale soud zamítl. Za usmrcení z nedbalosti byl potrestán podmínkou také další lékař Tomáš Řezáč, verdikt šumperského okresního soudu však přijal a jeho rozsudek tak nabyl již dříve právní moci.

Lékaři

Českým lékařům se povedl unikátní operační zákrok

Domov

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu dutinou ústní, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Základním rozdílem proti klasické operaci je, že se nedělal řez na krku, ale operace se uskutečnila z vnitřní strany rtu, takže pacientce nezůstane jizva na krku.

Ilustrační foto

Chlapec upadl po operaci do kómatu. Policie obvinila nemocnici a tři lidi

Domov

Policie obvinila pardubickou nemocnici a tři zdravotníky v případu chlapce, který v roce 2017 podstoupil v pardubické nemocnici operaci mandlí a po komplikacích upadl do takzvaného bdělého kómatu. Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová s tím, že jako právnická osoba byla obviněna společnost Nemocnice Pardubického kraje.

Lékaři

Lékaři dokázali téměř nemožné. Oddělili siamská dvojčata srostlá mozkem

Svět

Siamská dvojčata srostlá hlavou se dnes v bangladéšské Dháce zotavují po 30hodinové operaci, při níž je v rámci humanitárního projektu oddělil tým maďarských lékařů. Tříleté holčičky Rabija a Rukaja byly spojené hlavami a společnou měly i část mozku. Po poslední fázi operace je jejich stav stabilní, informovala agentura AFP s odvoláním na lékaře.

Lékaři

Může lékař operovat sám sebe? Neuvěřitelný příběh chirurga, který to dokázal

Revue

Lidé s lékařským vzděláním a praxí mají oproti nelékařskému personálu jednu ohromnou výhodu - dokonale se vyznají v lidském těle. Někteří jsou odborníky přes řadu nemocí, jiní se nebojí jakékoliv operace, a byť jsou lékaři rozděleni podle specializací, i jejich základní znalosti ostatních lékařských oborů jsou hlubší, než znalosti laiků. Dokáží ale v kritických situacích léčit sami sebe?

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie

Čeští chirurgové unikátním způsobem prodloužili muži nohu

Domov

Brno - Muž po autonehodě před dvěma roky podstoupil operaci, po které zůstala jeho levá noha o 3,5 centimetru kratší než noha pravá. Nyní mu lékaři z Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno zavedli do kosti speciální šroub, který postupně "naroste" a nohu opět prodlouží.

Ilustračni fotografie

Revue

Může lékař operovat sám sebe? Jeden muž to dokázal, u jeho příběhu jde mráz po zádech

Lidé s lékařským vzděláním a praxí mají oproti nelékařskému personálu jednu ohromnou výhodu - dokonale se vyznají v lidském těle. Někteří jsou odborníky přes řadu nemocí, jiní se nebojí jakékoliv operace, a byť jsou lékaři rozděleni podle specializací, i jejich základní znalosti ostatních lékařských oborů jsou hlubší, než znalosti laiků. Dokáží ale v kritických situacích léčit sami sebe?

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy