Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve FN Olomouc robot transplantoval ledvinu od živého dárce, poprvé v ČR

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Ve Fakultní nemocnici v Olomouci provedl robot transplantaci ledviny od živého dárce. Podle zástupců nemocnice šlo o první operaci tohoto druhu v České republice, která ani v zahraničí není zcela obvyklá. Ledvina byla dárci tímto způsobem vyjmuta při příbuzenské transplantaci, sdělil dnes ČTK mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Adam Fritscher.

Robotický systém da Vinci využívají lékaři z několika klinik Fakultní nemocnice Olomouc při různých typech výkonů již několik let. Poprvé jej využili k vyjmutí ledviny od živého dárce letos v červnu specialisté ze zdejší urologické kliniky. "Ročně provedeme na naší klinice přes 350 operací pomocí robotického systému především pro rakovinu prostaty a ledvin. Operační techniku máme velmi dobře zvládnutou, proto jsme mohli přistoupit i k odběru ledviny od žijícího dárce," uvedl přednosta urologické kliniky Igor Hartmann.

Operace pomocí robota je podle odborníků bezpečnější pro dárce a komfortnější pro operatéra než operace otevřená nebo laparoskopie, kterou specialisté používali dosud. "Při odběru nesmí být ohroženo zdraví dárce a musí být minimalizován rozsah možných běžných operačních komplikací, a to právě užití robotického systému umožňuje," podotkl přednosta.

Práce při transplantaci je podle něj týmová - urologický tým ledvinu odebírá od dárce, další tým tvořený cévním chirurgem a urologem transplantuje orgán příjemci. Příjemce a dárce k odběru připravují a po operaci o ně pečují nefrologové. "Naše dvanáctá příbuzenská transplantace ledviny provedená v Transplantačním centru Fakultní nemocnice Olomouc byla úspěšná. Věříme, že nová bezpečná robotická metoda odběru ledviny přispěje k většímu rozvoji transplantace ledvin od žijícího dárce v České republice a umožní tak zkvalitnit život lidem se selháním funkce ledvin," dodal Hartmann.

Program transplantace ledvin od žijících dárců funguje ve Fakultní nemocnici Olomouc od roku 2012. Při příbuzenské transplantaci, která je nejčastější, daruje zcela zdravý člen rodiny svoji ledvinu příbuznému se selháváním funkce ledvin. Tento způsob darování ledviny umožňuje načasování operace a optimální přípravu příjemce ledviny. Díky tomu se maximálně chrání funkce darované ledviny a jednoznačně se tak zlepšuje její dlouhodobé fungování u příjemce při srovnání s přenosem ledviny od zemřelého dárce.

Transplantační centrum funguje ve Fakultní nemocnici Olomouc již 37 let, loni zde odborníci provedli tisící transplantaci ledvin.

Témata:  lékaři nemocnice operace

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.