Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští chirurgové unikátním způsobem prodloužili muži nohu

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Muž po autonehodě před dvěma roky podstoupil operaci, po které zůstala jeho levá noha o 3,5 centimetru kratší než noha pravá. Nyní mu lékaři z Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno zavedli do kosti speciální šroub, který postupně "naroste" a nohu opět prodlouží.

Muž měl po úrazu jednu nohu kratší o 3,5 centimetru. Tak velký rozdíl v délce končetin je velmi omezující. "Při neléčení vede ke kulhání, výrazným chronickým bolestem v oblasti pánve a páteře a také k nevratným změnám, jako je například rozvoj skoliózy," upřesnil vedoucí lékař kliniky Milan Krtička, který operaci vedl.

Lékaři odstranili původní hřeb, který kost spojoval po první operaci, kost znovu přerušili a umístili do ní speciální hřeb, který roste v průměru o jeden milimetr denně.

"Díky postupnému a velmi pomalému růstu končetiny dochází ke stimulaci a novotvorbě kosti v místě prodlužování. Můžeme tedy říci, že u našeho pacienta dojde k prodloužení jeho končetiny do požadované délky za cca 30-40 dní od provedeného zákroku," upřesnil Krtička.

Použitý hřeb je unikátní právě možností růstu do délky díky magnetickému mechanismu. Tento růst povzbuzuje samotný pacient, který s nohou každý den cvičí. Přitom ale nemá na noze žádnou otevřenou ránu, hřeb je úplně schovaný v kosti, pacienta nedráždí a hlavně není zapotřebí žádná další operace k jeho odstranění. Až hřeb dosáhne své maximální délky, prodlužovat se přestane. Kolem hřebu se totiž postupně vytvoří nová kost, po dosažení potřebné délky se růst zastaví. Celková doba léčby je tři měsíce. Hřeb stojí 250 tisíc korun. 

Témata:  operace Fakultní nemocnice Brno život

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy