reklama

Muž měl po úrazu jednu nohu kratší o 3,5 centimetru. Tak velký rozdíl v délce končetin je velmi omezující. "Při neléčení vede ke kulhání, výrazným chronickým bolestem v oblasti pánve a páteře a také k nevratným změnám, jako je například rozvoj skoliózy," upřesnil vedoucí lékař kliniky Milan Krtička, který operaci vedl.

Lékaři odstranili původní hřeb, který kost spojoval po první operaci, kost znovu přerušili a umístili do ní speciální hřeb, který roste v průměru o jeden milimetr denně.

"Díky postupnému a velmi pomalému růstu končetiny dochází ke stimulaci a novotvorbě kosti v místě prodlužování. Můžeme tedy říci, že u našeho pacienta dojde k prodloužení jeho končetiny do požadované délky za cca 30-40 dní od provedeného zákroku," upřesnil Krtička.

Použitý hřeb je unikátní právě možností růstu do délky díky magnetickému mechanismu. Tento růst povzbuzuje samotný pacient, který s nohou každý den cvičí. Přitom ale nemá na noze žádnou otevřenou ránu, hřeb je úplně schovaný v kosti, pacienta nedráždí a hlavně není zapotřebí žádná další operace k jeho odstranění. Až hřeb dosáhne své maximální délky, prodlužovat se přestane. Kolem hřebu se totiž postupně vytvoří nová kost, po dosažení potřebné délky se růst zastaví. Celková doba léčby je tři měsíce. Hřeb stojí 250 tisíc korun. 

reklama