reklama

Lékaři v nemocnici v obci Esplugues de Llobregat (v metropolitní oblasti Barcelony) chlapce léčili nejprve klasickými metodami, zejména chemoterapií. Ta ale Félixovi nepomohla, a tak ho se souhlasem rodiny zařadili do své klinické studie, jejíž první výsledky byly publikovány loni v časopise Science Translation Medicine. Tato experimentální terapie spočívá v použití adenoviru VCN-01, který je geneticky modifikovaný tak, aby infikoval a ničil pouze nádorové buňky.

Venezuelští lékaři zjistili u Félixe retinoblastom, když mu byly asi čtyři měsíce. Rodiče ho přivedli k pediatrovi, protože si u něj v oku všimli bělavého odlesku. Ve Venezuele ho začali léčit chemoterapií, která ale nepomohla, a chlapec přišel o jedno oko. Do Barcelony dorazil Félix se svou maminkou před dvěma lety.

Nyní jsou mu čtyři roky a už 15 měsíců je bez známek nádorových buněk. "To je velmi důležité, čím déle je bez nálezu, tím menší je riziko recidivy," uvedl oční lékař Jaume Catalá z barcelonské nemocnice.

Retinoblastom je zhoubný nádor oka, který postihuje zejména sítnici. Rostoucí tumor vede k postupné ztrátě ostrosti zraku, příznakem může být i šilhání. Dá se vyléčit podle toho, v jak pokročilém stadiu dítě dorazí k odborníkům. Pokud je nádor zachycený včas a je jen v oku, pak je šance na vyléčení téměř stoprocentní. Jako léčebná metoda se používá zejména chemoterapie či radioterapie, v krajním případě je ale nutné přistoupit k enukleaci (odstranění) oka, aby se rakovina nešířila do dalších částí těla. V Česku se retinoblastom ročně diagnostuje u zhruba deseti dětí.

Félixovi experimentální terapie zachránila 30 procent zraku, takže může do jisté míry vést "normální život", napsal list La Vangurdia. Kromě něj se ale této terapie účastnily další dvě děti, jimž jiné metody léčby nepomáhaly. Nejprve na experimentální terapii reagovaly dobře, ale nakonec jim nepomohla a lékaři museli oko odstranit. U nich byla použita menší dávka viru. "Tato fáze studie má zjistit právě i to, jaká dávka je ta správná," uvedl Guillermo Chantada, onkolog ze Sant Joan de Déu.