Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři provedli první transplantaci celého oka. Zatím neví, jestli úspěšně

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Tým chirurgů v New Yorku provedl první transplantaci celého oka. Zákrok byl sice označen za průlom v medicíně, stále ale není jasné, zda se pacientovi opět vrátí zrak.

Elektrikář Aaron James utrpěl vážné zranění, když byl v červnu 2021 zasažen elektrickým výbojem o napětí 7,2 kilovoltu během revize elektrického vedení. Zásah proudem mu způsobil rozsáhlá zranění na obličeji, krku a levé ruce a oslepl na levé oko.

Samotný chirurgický zákrok se konal 27. května, avšak o jeho výsledcích informovali lékaři až nyní. Během této 21hodinové operace lékaři odstranili Jamesovo levé oko a část obličeje a nahradili je tkáním od dárce.

"Už jen skutečnost, že jsme provedli transplantaci celého oka a části obličeje, byla dlouho považována za nemožnou," uvedl Eduardo Rodriguez, vedoucí chirurgického týmu.

Transplantace celého oka byla dosud úspěšná pouze u myší, ale tento zákrok na člověku představoval historický průlom. U Jamese byla operace složitější kvůli potřebě transplantace části obličeje v důsledku jeho zranění.

Lékaři pozorují, že transplantát se úspěšně hojí a tkáň má dostatečné prokrvení, ale není jisté, zda pacient získá zpět zrak.

Chirurgové, včetně lékařky Kia Washingtonové z Coloradské univerzity, jsou ohledně možnosti obnovy zraku skeptičtí. Od operace uplynulo několik měsíců a zatím se zrak nevrátil.

V budoucnu by ale mohly pomoci moderní léčebné postupy, včetně genové terapie.

Témata:  lékaři operace

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy