reklama

Elektrikář Aaron James utrpěl vážné zranění, když byl v červnu 2021 zasažen elektrickým výbojem o napětí 7,2 kilovoltu během revize elektrického vedení. Zásah proudem mu způsobil rozsáhlá zranění na obličeji, krku a levé ruce a oslepl na levé oko.

Samotný chirurgický zákrok se konal 27. května, avšak o jeho výsledcích informovali lékaři až nyní. Během této 21hodinové operace lékaři odstranili Jamesovo levé oko a část obličeje a nahradili je tkáním od dárce.

"Už jen skutečnost, že jsme provedli transplantaci celého oka a části obličeje, byla dlouho považována za nemožnou," uvedl Eduardo Rodriguez, vedoucí chirurgického týmu.

Transplantace celého oka byla dosud úspěšná pouze u myší, ale tento zákrok na člověku představoval historický průlom. U Jamese byla operace složitější kvůli potřebě transplantace části obličeje v důsledku jeho zranění.

Lékaři pozorují, že transplantát se úspěšně hojí a tkáň má dostatečné prokrvení, ale není jisté, zda pacient získá zpět zrak.

Chirurgové, včetně lékařky Kia Washingtonové z Coloradské univerzity, jsou ohledně možnosti obnovy zraku skeptičtí. Od operace uplynulo několik měsíců a zatím se zrak nevrátil.

V budoucnu by ale mohly pomoci moderní léčebné postupy, včetně genové terapie.