Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fascinující operace britských chirurgů. Plod operovali mimo dělohu matky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Doktorům ve Velké Británii se podařila unikátní operace. Nenarozené dítě nejprve matce vyjmuli z dělohy a po úspěšném zákroku ho zase vrátili zpátky. Operace byla v zemi provedena teprve po čtvrté v historii, v budoucnu by však mohla změnit život mnoha pacientů.

Bethan Simpsonová byla ve 20. týdnu těhotenství, když lékaři při rutinní prohlídce odhalili, že něco není v pořádku. Hlava dítěte byla neobvykle veliká a mícha nebyla plně vyvinutá. Lékaři u něj diagnostikovali rozštěp páteře (Spina Bifida) a postavili matku před rozhodnutí. Mohla podstoupit potrat, pokračovat v těhotenství bez vnějšího zásahu, a nebo souhlasit s operací plodu.

Rožštěp páteře je vrozená vývojová vada, při níž nedojde k uzavření jednoho či několika obratlů a vzniká tak mezera, kterou může vyhřeznout mícha. Postižení je poměrně časté, vyskytuje se u 1 až 2 z 1000 narozených dětí. U pětiny pacientů pak doprovází rozštěp takzvaný hydrocefalus, kdy může hlava dítěte extrémně narůstat v důsledku přetlaku mozkomíšního moku.

Šestadvacetiletá matka se rozhodla podstoupit operaci. „Museli jsme to udělat,“ řekla deníku Independent Simpsonová. Následovala celá řada vyšetření včetně odběru plodové vody, magnetické rezonance a dalších procedur. „Byli jsme schváleni 17. prosince. Od té doby byl náš život několik týdnů jako horská dráha.“

Operaci podstoupila žena v University College London Hospital. Během zákroku museli nejprve doktoři vyjmout plod z dělohy a provést operaci páteře. Po úspěšném zákroku opět plod vrátili zpátky a matku zašili. Bethan Simpsonová se stala teprve čtvrtou ženou ve Velké Británii, která ho podstoupila.

„Měla jsem kolem sebe nejpovolanější doktory z University College London Hospital a Belgie, kteří se o mě starali,“ popsala své pocity. Dodala, že je smutné, když v Anglii 80 % podobných případů končí potratem.

„Není to rozsudek smrti,“ řekla. „Ano, jsou tu rizika, že se něco pokazí, ale prosím, přemýšlejte o Spina Bifida více. Už to není to, co to bývalo,“ apelovala na rodiče, které postihne stejný osud. Její dítě, které by se mělo narodit v dubnu, je podle lékařů zdravé.

Témata:  operace děti lékaři těhotenství Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.