děti

Ilustrační fotografie.

V Česku zemřelo novorozeně nakažené černým kašlem

Domov

V Česku zemřel od začátku letošního roku již třetí pacient nakažený černým kašlem, vyplývá z aktualizovaných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Jde o novorozenou holčičku, u které byla současně potvrzena streptokoková infekce. Už dříve se potvrdila úmrtí dvaašedesátileté ženy a čtyřiaosmdesátiletého muže.

Policie ČR, ilustrační foto

Policie odhalila skupinu osob, které zneužívají děti

Domov

Policie v Česku odhalila skupinu, jejíž členové jsou podezřelí ze zneužívaní dětí, a to například v rámci sportovních či jiných kroužků. Dva lidé jsou stíháni vazebně, v případu hrozí mnohaleté tresty odnětí svobody.

Marian Jurečka

Domov

Stát výprask dětem zakáže, ale trestat za něj nebude

Připravovaná novela zákona by měla podle ministra práce Mariana Jurečky odlišit výchovu dětí od domácího násilí. I přes uzákonění nepřípustnosti fyzických trestů v rámci novely by však pravděpodobně neměly být stanoveny tresty pro rodiče, kteří budou stále používat výchovný výprask.

Ukrajina, Kyjev

Ruské úřady evidují 700 tisíc deportovaných ukrajinských dětí

Svět

Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině. Údajné ukrajinské nacionální radikály obvinil ze šikany vůči teenagerům z jihovýchodní Ukrajiny. Kyjev má informace o tisících dětech, ale kvůli okupaci neví, kde se nacházejí.

Obyvatelé Ukrajiny

Svět

Rusko přijalo 730.000 uprchlických dětí, tvrdí ruská zmocněnkyně pro práva dětí

Rusko od února 2022 přijalo přes pět milionů uprchlíků z ukrajinského Donbasu včetně 730.000 dětí, prohlásila dnes podle agentury Reuters ruská zmocněnkyně pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová stíhaná soudem v Haagu. Mezinárodní trestní soud (ICC) Lvovovou-Bělovovou společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem viní z účasti na deportacích ukrajinských dětí do Ruska a vydal na ni zatykač.

Teenageři

V Česku je podle odhadů asi 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří tu nestudují

Domov

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Na Ukrajině při ruské agresi známo 461 dětských obětí, skutečný počet vyšší

Svět

Za rok ruské agrese proti Ukrajině zemřelo 461 dětí a dalších 929 bylo zraněno. Skutečná čísla ale budou vyšší, není možné je zjistit, neboť ukrajinské organizace nemají přístup do okupovaných území a míst s vysokou intenzitou bojů. Na dnešním setkání s představiteli koalice ukrajinských organizací 5AM, jež dokumentuje válečné zločiny na Ukrajině, to řekla Marija Suljalinová z centra občanského vzdělávání Almenda.

Lidé

Svět

Studie: Rusko drží přes 6000 ukrajinských dětí v zařízeních na převýchovu

Rusko drží nejméně 6000 ukrajinských dětí v zařízeních na okupovaném Krymu a v Rusku určených zřejmě na převýchovu, tvrdí studie americké Yaleovy univerzity, o níž informuje agentura Reuters. Táborů a dalších zařízení, v nichž jsou ukrajinské děti, je podle ní nejméně 43. Celkový počet dětí v nich může být ještě mnohem vyšší.

Ilustrační foto

Zemětřesení připravilo v Turecku stovky dětí o jejich jména. Neví se, komu patří

Svět

Ničivé zemětřesení připravilo v Turecku stovky dětí nejen o jejich domovy, ale také o jejich jména. Přežily, ale v současné době se je totiž nedaří identifikovat a jejich rodiče jsou mrtví nebo nedohledatelní. Napsala to stanice BBC News, podle níž turečtí zdravotničtí úředníci informují o více než 260 zraněných dětech v zóně katastrofy, jejichž jména dosud nezjistili.

Ilustrační foto

Dětí ze zmrazených embryí se v Česku narodilo přes 21.000, v roce 2020 přes 3000

Domov

V Česku se zatím narodilo více než 21.000 dětí ze zmrazených embryí, první před 30 lety. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o asistované reprodukci. Dětí ze zmrazených embryí podle primáře Centra reprodukční medicíny kliniky Iscare Jana Lachety přibývá - v roce 2010 se jich narodilo 894, v roce 2020, ze kterého jsou nejnovější data, více než 3000. Loni jich podle odhadu ředitelky klinicky Repromeda Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.

Uzbekistán

V Uzbekistánu zemřelo 19 dětí, které užívaly sirup proti kašli z Indie

Svět

V Uzbekistánu zemřelo 19 dětí, které užívaly sirup proti kašli od indické firmy Marion Biotech, informovala agentura Reuters. Uzbecké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podle předběžných testů obsahoval sirup toxickou látku ethylenglykol, která se běžně používá do nemrznoucích směsí. Indické ministerstvo zdravotnictví je podle dnešního vyjádření kvůli tomu v kontaktu s Uzbekistánem od 27. prosince.

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman podepsal i růst přídavků na děti i konec EET

Domov

Elektronická evidence tržeb (EET) skončí ke konci letošního roku bez náhrady. Příslušný zákon, který ji ruší, dnes podepsal prezident Miloš Zeman, stejně jako novelu o státní sociální podpoře. Přídavky na dítě tak vzrostou od ledna o 200 korun na 830 až 1580 korun měsíčně.

Ilustrační fotografie.

Přídavky na dítě se zvýší o 200 korun, Senát to schválil

Domov

Přídavky na dítě se zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senát to dnes schválil v novele o státní sociální podpoře. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostane k posouzení prezident.

Úřad práce

Domov

MPSV: Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 Kč, návrh schválila Sněmovna

Domov

Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst přinese vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Poslanci opozičních ANO a SPD své představy o zvýšení přídavků neprosadili. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy