"V odborné literatuře existují informace pouze o jednom pacientovi s implantovaným defibrilátorem, který byl o něco mladší než tento český pacient, avšak vážil o něco více," uvedla nemocnice.

Dvouměsíční kojenec byl hospitalizovaný v Motole poté, co se mu při cestě autem zastavilo srdce. V nemocnici měl další opakované poruchy rytmu, během několika hodin prodělal další tři srdeční zástavy s nutností resuscitace. Příčinou byly nádory v pravé srdeční komoře, což je podle lékařů velmi vzácné.

"Masivní výskyt nádorových ložisek nebylo možné odstranit v takové míře, abychom dostatečně eliminovali riziko opětovné srdeční zástavy. Proto jsme se rozhodli pro implantaci kardioverter - defibrilátoru," řekl primář Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakutní nemocnice Motol Peter Kubuš.

Při čtyřhodinové operaci byla nejdříve z pravé srdeční komory částečně odstraněná nádorová ložiska. Dítěti pak přístroj, který umí při poruše rytmu výbojem činnost srdce upravit, pomocí elektrod připojili zevně na srdce a umístili pod přímý břišní sval. Použitý byl nejmenší možný přístroj o rozměrech 71 krát 52 krát deset milimetrů. Po dvou týdnech byl chlapec propuštěn z nemocnice do domácí péče.