Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud vynesl tresty za upálení muslimky. Kat bude mít plné ruce práce

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Šestnáct lidí bylo dnes v Bangladéši odsouzeno k trestu smrti za vraždu dívky, která byla v dubnu upálena, protože odmítla stáhnout obvinění ze sexuálního obtěžování vůči řediteli své školy. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Osmnáctiletá Nusrat Džahan Rafiová krátce před smrtí své rodině řekla, že byla 6. dubna vylákána na střechu islámské školy, kde ji pětice osob zahalených v burkách vyzvala, aby obvinění podané na policii odvolala. Když odmítla, útočníci - mezi nimiž byli tři muži a dvě ženy - ji spoutali, polili hořlavinou a zapálili. Zemřela v nemocnici o pět dní později v důsledku popálenin na 80 procentech těla.

The 19-year-old student was set on fire after she accused a teacher of sexual harassment. https://t.co/AfkoL0dKeP #NusratRafi pic.twitter.com/HLDSr65AZP

— mary carson (@carsonmaryc) October 24, 2019

Podle policie měl čin, spáchaný ve městě Feni asi 160 kilometrů od metropole Dháky, vypadat jako sebevražda. Rafiové se ale podařilo z místa uprchnout a vyhledat pomoc. Jelikož věděla, že je těžce zraněná, rozhodla se o událostech co nejrychleji vypovídat. Výpověď nahrál na mobilní telefon její bratr.

Policejní vyšetřování odhalilo rozsáhlé spiknutí, jehož cílem bylo umlčet Rafiovou, která si stěžovala, že ji ředitel školy opakovaně osahával a podle některých informací se ji i pokusil znásilnit. Do spiknutí byly zataženy rovněž spolužačky Rafiové a několik vlivných mužů z města, uvedl server BBC News.

Mezi odsouzenými je ředitel školy, který podle policie vraždu sám nařídil. Shledáni vinnými byli i dva učitelé a dvě studentky z islámské školy, kde dívka studovala. Trest smrti dostali také dva místní politici z vládnoucí Lidové ligy, kteří zastávali ve škole významné funkce. Při šíření falešných zpráv, podle nichž Rafiová spáchala sebevraždu, spolupracovali s odsouzenými také někteří místní policisté.

Čin rozpoutal v Bangladéši ale také debatu o široce rozšířeném sexuálně motivovaném násilí na ženách, které je v této konzervativní muslimské zemi kvůli obavám žen ze společenského stigmatu zřídkakdy oznamováno státním orgánům. Lidé na masových demonstracích žádali potrestání pachatelů. Premiérka Hasína Vadžídová slíbila rodině Rafiové, že viníci spravedlnosti neujdou.

Témata:  Bangladéš trest smrti Islám muslimové

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy