reklama

Osmnáctiletá Nusrat Džahan Rafiová krátce před smrtí své rodině řekla, že byla 6. dubna vylákána na střechu islámské školy, kde ji pětice osob zahalených v burkách vyzvala, aby obvinění podané na policii odvolala. Když odmítla, útočníci - mezi nimiž byli tři muži a dvě ženy - ji spoutali, polili hořlavinou a zapálili. Zemřela v nemocnici o pět dní později v důsledku popálenin na 80 procentech těla.

Podle policie měl čin, spáchaný ve městě Feni asi 160 kilometrů od metropole Dháky, vypadat jako sebevražda. Rafiové se ale podařilo z místa uprchnout a vyhledat pomoc. Jelikož věděla, že je těžce zraněná, rozhodla se o událostech co nejrychleji vypovídat. Výpověď nahrál na mobilní telefon její bratr.

Policejní vyšetřování odhalilo rozsáhlé spiknutí, jehož cílem bylo umlčet Rafiovou, která si stěžovala, že ji ředitel školy opakovaně osahával a podle některých informací se ji i pokusil znásilnit. Do spiknutí byly zataženy rovněž spolužačky Rafiové a několik vlivných mužů z města, uvedl server BBC News.

Mezi odsouzenými je ředitel školy, který podle policie vraždu sám nařídil. Shledáni vinnými byli i dva učitelé a dvě studentky z islámské školy, kde dívka studovala. Trest smrti dostali také dva místní politici z vládnoucí Lidové ligy, kteří zastávali ve škole významné funkce. Při šíření falešných zpráv, podle nichž Rafiová spáchala sebevraždu, spolupracovali s odsouzenými také někteří místní policisté.

Čin rozpoutal v Bangladéši ale také debatu o široce rozšířeném sexuálně motivovaném násilí na ženách, které je v této konzervativní muslimské zemi kvůli obavám žen ze společenského stigmatu zřídkakdy oznamováno státním orgánům. Lidé na masových demonstracích žádali potrestání pachatelů. Premiérka Hasína Vadžídová slíbila rodině Rafiové, že viníci spravedlnosti neujdou.

reklama