Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimka odmítla stáhnout obvinění ze sexuálního útoku, ve škole ji upálili

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Desítky lidí se v pátek shromáždily v bangladéšském hlavním městě Dháce, aby demonstrovaly za spravedlnost pro osmnáctiletou dívku, která byla zaživa upálena poté, co odmítla stáhnout obvinění ze sexuálního obtěžování vůči řediteli své školy. Informovala o tom dnes agentura AP.

Nusrat Džahan Rafiová krátce před smrtí řekla své rodině, že 6. dubna byla vylákána na střechu své islámské školy, kde byla maskovanými muži vyzvána, aby obvinění podané na policii odvolala. Když odmítla, byla spoutána, polita benzínem a zapálena. Zemřela v nemocnici o čtyři dny později v důsledku popálenin na 80 procentech těla.

My sister #Nusrat. She is From #Feni #Bangladesh.She filing a complaint accusing a madrasa principal of sexual harassment, she was set on fire just a few minutes before her Alim (equivalent to HSC) examination on April 10, 2019 by four unidentified persons. Today she is die? pic.twitter.com/uN6Uu8MWUV

— JAHIR RINKU (@Rinku_jahir) 11. dubna 2019

Ohavný čin rozpoutal debatu o široce rozšířeném sexuálně motivovaném násilí na ženách, které je v této konzervativní muslimské zemi kvůli obavám žen ze společenského stigmatu zřídkakdy oznamováno státním orgánům.

Pohřbu Rafiové se zúčastnily desetitisíce lidí. Premiérka Hasína Vadžídová slíbila rodině Rafiové, že pachatelé budou potrestáni. Zatčeno bylo 17 lidí, kromě ředitele i několik studentů islámské medresy, kde dívka studovala.

Koncem března podala Rafiová trestní oznámení proti řediteli školy, který ji prý opakovaně sexuálně obtěžoval. Policie následně ředitele zatkla, což rozzuřilo jeho stoupence. Postavili se za něj i místní vlivní politici. Zadržení později vypověděli, že upálení, jež mělo vypadat jako sebevražda, nařídil z vězení sám ředitel.

"Hrůzostrašná vražda statečné ženy, které žádala spravedlnost, ukazuje, jak moc Bangladéš zanedbává oběti sexuálních útoků," uvedla organizace Human Rights Watch.

"Smrt Nusrat Džahan Rafiové upozorňuje na to, že bangladéšská vláda musí brát oběti sexuálních útoků vážně a zajistit, aby se mohly domáhat právní nápravy a byly chráněny před odplatou," dodala.

Témata:  Bangladéš sexuální obtěžování muslimové

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.