Řecký ostrov Santorini v posledních dnech zasáhla série silných zemětřesení, která vyvolala paniku mezi obyvateli i turisty. Zemětřesení o síle až 5 stupňů Richterovy škály otřásla nejen ostrovem, ale i jeho okolím. Starosta Santorini varoval, že otřesy mohou pokračovat ještě několik týdnů.
Situaci označil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis za "mimořádně složitý geologický jev". Úřady nyní zpřísňují bezpečnostní opatření, zatímco odborníci zkoumají, co tyto neobvyklé otřesy způsobuje a zda hrozí ještě silnější zemětřesení nebo dokonce erupce místních sopek.
Od soboty bylo mezi Santorini a nedalekým ostrovem Amorgos zaznamenáno stovky otřesů o síle 3 až 4,9 stupně. Podle údajů Geodynamického institutu od 1. února došlo k více než 440 zemětřesením pod 3 stupně a 73 otřesům nad 4 stupně.
Odborníci popisují tyto otřesy jako "roj zemětřesení", tedy sérii podobně silných otřesů v krátkém časovém období. Zároveň upozorňují, že v Řecku jsou sice zemětřesení běžná, ale tak časté a silné otřesy bez předcházejícího hlavního zemětřesení jsou neobvyklé.
Epicentra otřesů se nacházejí pod mořským dnem, což podle odborníků snižuje riziko velkých škod. Přesto vláda posiluje krizové plány pro případ, že by série zemětřesení signalizovala příchod ještě silnějšího otřesu.
Santorini leží na jihoegejském vulkanickém oblouku, což je pás sopek, který se táhne od Peloponésu přes Kykladské ostrovy. Na Santorini se nachází kaldera, což je obrovský kráter vzniklý zřícením středu sopky po předchozích erupcích.
V oblasti jsou dvě aktivní sopky – Nea Kameni, která se nachází přímo v kaldeře Santorini, a Kolumbo, která leží pod mořskou hladinou asi 8 km severovýchodně od ostrova.
Minulý týden řecké úřady uvedly, že senzory zaznamenaly mírnou seismicko-vulkanickou aktivitu uvnitř kaldery, což vyvolalo spekulace, zda by mohlo dojít k erupci.
Podle Efthymiose Lekkase, šéfa vědeckého monitorovacího výboru pro vulkanický oblouk, však současné otřesy s vulkanickou činností nesouvisí.
„Poslední velká erupce se zde odehrála před 3 000 lety. Máme před sebou velmi dlouhou dobu, než budeme čelit další velké explozi,“ uklidňuje Lekkas.
Úřady na Santorini nařídily zákaz veřejných akcí a omezily přístup do oblastí na útesech, které patří k hlavním turistickým atrakcím ostrova.
Vláda také vydala doporučení, aby hotely a další turistická zařízení informovala své hosty o nebezpečných oblastech.
Britské ministerstvo zahraničí varovalo své občany, aby se vyhnuli starým nebo opuštěným budovám a neúčastnili se velkých vnitřních shromáždění.
Řecké ministerstvo civilní ochrany doporučilo, aby lidé nechodili do přístavů Amoudi, Armeni, Korfos a Starý přístav ve Fíře a volili bezpečnější trasy, zejména v oblastech ohrožených sesuvy půdy.
V případě silného otřesu mají lidé okamžitě opustit pobřežní oblasti, aby se vyhnuli riziku tsunami.
Hotely byly také vyzvány k vypuštění bazénů, protože při silném zemětřesení může rozvlněná voda narušit statiku budov.
Zemětřesení vyvolalo hromadný exodus obyvatel i turistů. Na fotografiích z přístavů jsou vidět davy lidí s kufry, kteří se snaží dostat na trajekty směřující na pevninské Řecko.
„Je to stresující, každých pár minut cítíte nový otřes,“ řekl místní průvodce Kostas Sakavaras, který se svou rodinou opustil Santorini a odcestoval do Athén.
Podle svědků roste počet lidí, kteří se rozhodli ostrov opustit, zatímco jiní se snaží situaci brát s nadhledem.
„Starší obyvatelé jsou na zemětřesení zvyklí,“ říká Panagiotis Hatzigeorgiou, bývalý policista a lodní pracovník, který na ostrově žije už více než 30 let. „Ale tentokrát je to jiné – každé dvě až tři minuty další otřes. Hlavní je nepanikařit.“
Odborníci stále nemohou s jistotou říct, zda série otřesů skončí, nebo zda jde o předzvěst ještě silnějšího zemětřesení.
Podle profesora geofyziky Kostase Papazachose budou obyvatelé Santorini cítit další otřesy i v nadcházejících dnech. „Situace se ale vyvíjí spíše pozitivním směrem,“ dodal.
Řecká Organizace pro plánování a ochranu proti zemětřesení uvedla, že epicentrum otřesů se přesouvá severněji od Santorini, což by mohlo znamenat, že se situace postupně uklidní.
Přesto je celá oblast stále v pohotovosti a seismologové doporučují zachovat ostražitost.
Témata: Řecko, zemětřesení
Související
12. srpna 2024 17:15
29. června 2024 21:39
19. června 2024 15:44
14. června 2024 17:03
13. června 2024 19:50
24. května 2024 14:13