Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč jsou zemětřesení na Santorini tak častá?

Santorini, Řecko
Santorini, Řecko
Foto: Pixabay

Ostrov Santorini, známý svou malebnou krajinou a bohatou historií, se nachází v seismicky aktivní oblasti Egejského moře. Tato oblast je charakteristická častými zemětřeseními, což je důsledkem několika geologických faktorů.

Santorini leží v oblasti, kde se africká tektonická deska podsouvá pod euroasijskou desku. Tento proces, známý jako subdukce, způsobuje hromadění napětí v zemské kůře, které se periodicky uvolňuje ve formě zemětřesení. Tato tektonická aktivita je hlavním důvodem častých otřesů v regionu.

Santorini je pozůstatkem obrovské sopečné erupce, která se odehrála přibližně před 3 600 lety a je spojována s mýtem o zániku Atlantidy. I když současná seismická aktivita není přímo spojena s vulkanickou činností, podzemní pohyby magmatu mohou přispívat k menším otřesům. Geologové však zdůrazňují, že současné zemětřesení jsou převážně tektonického původu.

Od konce ledna 2025 zaznamenalo Santorini a jeho okolí zvýšenou seismickou aktivitu. Během dvanácti dnů bylo registrováno více než 6 400 otřesů, přičemž nejsilnější dosáhl magnitudy 5,2. Tato série zemětřesení vedla k evakuaci tisíců obyvatel a turistů z ostrova. 

Geologové varují, že zvýšená seismická aktivita může pokračovat i v následujících týdnech. Ačkoli většina otřesů je mírná, nelze vyloučit možnost silnějšího zemětřesení. Obyvatelům a návštěvníkům se doporučuje být obezřetní a dodržovat pokyny místních úřadů.

Santorini je tedy oblastí s přirozeně vysokou seismickou aktivitou, což je důsledkem jejího specifického geologického a tektonického prostředí.

Témata:  Řecko zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

7. února 2025 21:28

Slováci se bouří proti Ficovi. Demonstrace proběhly v desítkách měst i v cizině

Ve více než 50 městech napříč Slovenskem a také v zahraničí se v pátek vpodvečer konala protestní shromáždění pod heslem Slovensko je Evropa. Demonstranti se vymezili proti politice premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho vlády. Premiér dal v průběhu dne najevo, že motivaci protestujících nerozumí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi

Fico tvrdí, že nechápe záměry demonstrantů. Ti mají dobrý důvod vyrážet do ulic

Na Slovensku v posledních týdnech probíhá vlna protestů zaměřených proti vládním krokům premiéra Roberta Fica, zejména jeho proruské politice. Demonstrace se konají v několika městech, přičemž největší se uskutečnila 24. ledna 2025 v Bratislavě, kde se sešlo odhadem 35 000 až 40 000 účastníků. Fico sice tvrdí, že demonstranty nechápe, protože z EU vystoupit nehodlá, kroky jeho politiků ale vzbuzují v lidech obavy.