Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Santorini zasáhlo po několika dnech otřesů silné zemětřesení. Většina obyvatel utekla

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Oblast mezi řeckými ostrovy Amorgos a Santorini zasáhlo silné zemětřesení poté, co region několik dní zažíval souvislé otřesy. Uvedl to server BBC.

Z ostrova Santorini již odešlo více než 11 000 lidí, přičemž přibližně 7 000 jich využilo trajekty a dalších 4 000 odletělo letecky.

Zemětřesení, které bylo nejsilnějším v uplynulých dnech, udeřilo v 21:09 místního času (19:09 GMT) a dosáhlo magnitudy 5,2. Epicentrum se nacházelo v hloubce přibližně 5 km.

Dosud nebyly hlášeny rozsáhlé škody, ale úřady zavádějí preventivní opatření. Santorini patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace na světě, avšak nyní, v době mimo hlavní sezónu, tvoří většinu evakuovaných místní obyvatelé a pracovníci.

Školy na Santorini a okolních ostrovech, včetně Anafi, Paru, Naxu a Mykonu, zůstanou uzavřené nejméně do pátku, kdy úřady rozhodnou o dalším postupu.

Řecký ministr pro klima a civilní ochranu Vassilis Kikilias oznámil, že na Santorini byly vyslány speciální jednotky hasičů vyškolené pro zásahy při přírodních katastrofách. Na ostrov rovněž dorazily týmy se speciálně vycvičenými psy a mobilním operačním centrem, zatímco v pohotovosti jsou také záchranné vrtulníky.

Podle Kikilase je pobřežní stráž i armáda připravena pomoci zranitelným obyvatelům, kteří by chtěli ostrov opustit.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se ve středu snažil uklidnit situaci a při setkání s experty na civilní ochranu vyjádřil optimismus.

„Především věříme vědě a vědcům. Dělali jsme to i v jiných krizích,“ uvedl Mitsotakis.

„Všechny plány byly uvedeny do pohybu. Záchranné složky byly rozmístěny na Santorini i na ostatních ostrovech, abychom byli připraveni na jakoukoli situaci,“ dodal premiér.

„Budeme pokračovat v tomto postupu s nadějí, že se situace zlepší a otřesy ustanou,“ prohlásil a vyzval obyvatele k zachování klidu a spolupráci s úřady.

„Rozumím obavám z pobytu na Santorini, které se neustále otřásá,“ přiznal Mitsotakis, ale zdůraznil, že vývoj bude každý den pečlivě vyhodnocován.

Santorini se nachází na tzv. Helénském vulkanickém oblouku, což je řetězec ostrovů sopečného původu. K poslední velké erupci zde došlo v 50. letech minulého století.

Řecké úřady však ujistily veřejnost, že nedávné otřesy souvisejí s pohybem tektonických desek a nikoli s vulkanickou činností.

Ačkoli vědci nedokážou přesně předpovědět čas, velikost ani přesné místo budoucích zemětřesení, některé oblasti jsou k nim náchylnější. Díky těmto znalostem mohou vlády lépe připravit krizové plány.

Zemětřesení vznikají pohybem tektonických desek v zemské kůře. Tyto desky se mohou v určitých místech vzájemně blokovat, což vytváří zlomy a zlomové linie, jako je tomu v případě Santorini a dalších řeckých ostrovů. 

Témata:  Řecko zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

5. května 2025 21:55

Kulinářský skandál. Na vévodkyni Meghan si vyšlápl královský kuchař

V nedávném rozhovoru s Richardem Edenem, editorem deníku Daily Mail, prohlásil renomovaný irský šéfkuchař Richard Corrigan, že by pro Meghan Markle nevařil zdarma, na rozdíl od královny Alžběty II., pro kterou připravoval jídla bez nároku na honorář. 

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy

Robert Fico

Komentář

Stane po boku Putina a Lukašenka. Fico jede do Moskvy

Slovenský premiér Robert Fico se v pátek chystá do Moskvy, aby se po boku Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka zúčastnil vojenské přehlídky ke Dni vítězství. Přitom právě Slovenský štát, předchůdce dnešní Slovenské republiky, stál na straně nacistického Německa a aktivně se podílel na jeho zločinech. Místo pokory a reflexe tak Fico volí podporu novodobé imperiální agresi.