Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Řecko decimují obrovská vedra až 43 stupňů Celsia

Řecko, ilustrační foto
Řecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Řecku panují extrémní vedra přesahující 40 stupňů. Kvůli vysokým teplotám jsou v různých částech země mnohé školy a školky uzavřeny a turisté nemohou navštěvovat athénskou Akropoli v nejžhavějších hodinách. Tento horký počasí zvyšuje riziko lesních požárů, což vedlo k vydání varování pro velkou část země v pátek.

Počasí se zbláznilo. Od začátku týdne se Řecko potýká s extrémními vedry. Ve středu bylo nejtepleji ve městě Lefkohori v centrální části země, kde teplota dosáhla 43,2 stupně Celsia. Na mnoha místech v různých regionech přesáhlo 40 stupňů, čtvrtek je dalším takovým dnem. Informuje deník The New York Times.

Archeologické naleziště na Akropoli v Aténách bylo ve čtvrtek mezi 12. a 17. hodinou (V ČR od 11 do 16 hodiny) uzavřeno kvůli extrémnímu horku. Řecké ministerstvo kultury rozhodlo dočasně uzavřít i další turistická zařízení v rámci opatření proti vysokým teplotám.

Druhý den v řadě zůstává mnoho škol a školek v celé zemi zavřených. Někteří zaměstnanci v kancelářích a ve veřejném sektoru mohou pracovat na dálku nebo mimo nejteplejší hodiny, aby se vyhnuli nebezpečnému horku.

V Aténách vzniklo sedm míst, kde se obyvatelé i turisté mohou zchladit před vysokými teplotami. Lidé vyjadřují překvapení nad tak extrémními vedry v tomto období roku.

Meteorologové předpovídají mírné ochlazení na pátek, ale i přesto zůstane velmi horko. Teploty by se měly pohybovat mezi 33 až 37 stupni Celsia na západě a severu země, až 38 stupni Celsia ve středním Řecku a na Peloponéském poloostrově.

V minulosti se intenzivní vlny veder v Řecku obvykle vyskytovaly v červenci a srpnu, ale od roku 2007 se objevují i v červnu a opakují se každé dva až tři roky.

Velmi brzy hrozí požáry

V Řecku platí varování před vysokým rizikem požárů. Letos země zažila nejteplejší zimu v historii a jaro přineslo jen minimální srážky, což vytvořilo ideální podmínky pro rychlé šíření požárů zejména v zelených oblastech. Úřady využívají drony k hlídkování v kopcích a parcích, jak uvedla náměstkyně primátora Atén Olga Doruou. Agentura civilní ochrany zveřejnila mapu, podle které jsou v pátek pět regionů v zemi ohrožených velmi vysokým rizikem požárů: Attika, střední Řecko, Peloponés, Thesálie a Kréta.

Témata:  Řecko počasí

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy