Na řeckém ostrově Santorini byl vyhlášen stav nouze po několika dnech plných zemětřesení. Tento krok přišel po zaznamenání nejsilnějšího otřesu, který měl sílu 5,2 stupně Richterovy škály a nastal ve středu v 21:09 místního času (19:09 GMT) mezi řeckými ostrovy Amorgos a Santorini. Epicentrum se nacházelo v hloubce 5 kilometrů.
Dekret o vyhlášení stavu nouze bude platit do 3. března s cílem "řešit mimořádné potřeby a zvládnout následky," uvedli oficiální představitelé podle BBC.
Více než 11 000 lidí již opustilo Santorini, z toho přibližně 7 000 cestovalo trajektem a 4 000 letadlem. Další zemětřesení, o síle 4,7 stupně, bylo zaznamenáno jihozápadně od Amorgosu ve čtvrtek ráno v 07:50 místního času, po 57 otřesech mezi půlnocí a 06:30.
Zatím nebyly hlášeny žádné větší škody, ale úřady přijímají preventivní opatření a připravují se na možnost silnějšího zemětřesení. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis by měl na Santorini dorazit v pátek.
Vasilis Karastathis, ředitel Geodynamického institutu, pro ERTNews uvedl, že "seismicita pokračuje stejným tempem jako v předchozích dnech, což je velmi intenzivní."
"Pořád máme poměrně vysoký počet zemětřesení o magnitudě nad 4," řekl. "Přesto ještě nemůžeme říct, že by byl patrný nějaký znak, který by naznačoval, že se sekvence pomalu blíží ke konci. Stále jsme uprostřed procesu."
Santorini každoročně přitahuje miliony turistů, ale vzhledem k nízké sezóně tvoří většinu evakuovaných místní obyvatelé a pracovníci.
Kvůli špatnému počasí nefunguje trajekt mezi Santorini a přístavem Pireus u Atén. Nepříznivé podmínky mají přetrvávat i v následujících dnech.
Mnoho cestujících stále čeká na Santorini, aby se nalodili na nouzové trajektové linky, které byly zřízeny pro rodiny, jež chtějí opustit ostrov.
Školy na Santorini – a na dalších sousedních ostrovech, včetně Anafi, Parosu, Naxosu a Mykonosu – zůstanou uzavřeny až do pátku, kdy úřady rozhodnou o datu jejich opětovného otevření.
Ostrov byl posílen hasiči a zdravotnickým personálem z Naxosu, dalšího ostrova. Všichni pracovníci nemocnic jsou v pohotovosti, aby pomohli těm, kteří zůstali na ostrově, přičemž byly zrušeny všechny dovolené a volné dny.
Do služby byly také nasazeny jednotky záchranářů a posilováno je i zdravotnické zařízení. Očekává se také pomoc od armády.
Podle plánu ministerstva zdravotnictví budou v případě potřeby do Santorini posláni lékaři a sestry z jiných ostrovů. V případě zvýšené potřeby by se na ostrov mohli dostavit i lékaři z Atén.
V Santorini byla zřízena záložní telekomunikační stanice na radnici, která bude aktivována v případě velkého zemětřesení nebo problémů s telekomunikacemi.
Ministr klimatu a civilní ochrany Vassilis Kikilias uvedl, že na Santorini byly vyslány jednotky hasičů vyškolených na přírodní katastrofy. Na ostrov byly také vyslány týmy se speciálními psy a mobilní operační středisko, zatímco helikoptéry jsou v pohotovosti.
Kikilias také oznámil, že pobřežní stráž a armáda budou k dispozici k pomoci zranitelným lidem, kteří budou chtít opustit ostrov.
Ve středu ráno přistoupil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na schůzce s odborníky na civilní ochranu k optimistickému tónu.
„Především stát důvěřuje vědě a vědcům. Dělali jsme to i v jiných krizích,“ řekl premiér. „Všechny plány byly realizovány. Síly byly přesunuty na Santorini a další ostrovy, abychom byli připraveni na jakýkoli vývoj.“
„Budeme pokračovat tímto způsobem s dobrou nadějí, že se situace zlepší a jev bude ustupovat,“ dodal Mitsotakis. Na závěr vyzval obyvatele ostrova, aby „zůstali klidní a spolupracovali s úřady“.
„Chápu strach být na Santorini, které se stále otřásá,“ dodal, s tím, že situace bude každý den hodnocena.
Obchodní komora v Thira požádala o vyhlášení stavu nouze. Vyzvala k zastavení podnikání na ostrově a přijetí mimořádných podpůrných opatření v souladu s těmi, která byla zavedena během pandemie Covid-19.
„Důsledky pro místní ekonomiku jsou nevyčíslitelné, centrální trhy oslabují a podniky přicházejí o zákazníky a tržby,“ uvádí se v dopise.
„Ostrov je opuštěn, protože 11 000 trvalých obyvatel již odešlo, a očekává se, že do konce týdne toto číslo vzroste na 14 000.“
Santorini leží na Hellenickém vulkanickém oblouku – řetězci ostrovů vytvořených sopkami – ale poslední velká erupce probíhla v 50. letech 20. století.
Řecké úřady uvedly, že nedávné otřesy jsou způsobeny pohybem tektonických desek, nikoliv sopečnou aktivitou.
Vědci nemohou přesně předpovědět čas, velikost nebo místo zemětřesení, ale existují oblasti světa, kde se tato událost vyskytuje častěji, což pomáhá vládám připravit se.
Zemětřesení jsou důsledkem pohybu tektonických desek v zemské kůře. Někdy se tyto desky vzájemně zablokují, což vytváří hranici desek nebo zlomy.
Témata: Řecko, zemětřesení
Související
6. února 2025 8:54
5. února 2025 19:40
12. srpna 2024 17:15
29. června 2024 21:39
19. června 2024 15:44