Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Po neformálním zasedání Evropské rady Donald Tusk uskutečnil tiskovou konferenci v letadle, píše PolsatNews. Premiér zdůraznil, že bezpečnostní otázky byly jedním z hlavních témat diskuse na summitu, zvláště důležité z polského hlediska. Lídři členských států se také spojili s prezidentem Zelenským.

Tusk uvedl, že prezident Zelenský zdůraznil okamžitou, možná rozhodující potřebu poskytnout Kyjevu systémy schopné boje proti ruským raketám a dronům. Německo poskytlo Ukrajině další sadu baterií Patriot a vyzvalo další země s podobnými schopnostmi, aby se k této iniciativě připojily.

Premiér však zdůraznil, že rozhodnutí Německa se netýká Polska. "V současné době nemáme dostatek systémů Patriot, které bychom mohli sdílet. Nikdo neočekává, že by Polsko, jako země v první linii, mělo takovou možnost," ujistil. Dále dodal, že "každý si uvědomuje, že musíme chránit naše vlastní nebe, zejména s ohledem na incidenty s ruskými raketami".

Závěry summitu zahrnovaly ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského vzdušného prostoru. "Vyjádřen byl společný záměr, aby Evropa sdílela část odpovědnosti za bezpečnost nebe nad Ukrajinou," řekl Tusk.

Premiér zdůraznil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války. "Očekáváme rozhodnutí Američanů ohledně 60 miliard USD pro Ukrajinu. Mělo by to být vyřešeno do dvou dnů, ale stále visí ve vzduchu otazník," dodal.

Premiér vyzval všechny občany Polska, aby se zdrželi činností, které by mohly oslabit Ukrajinu. Toto prohlášení učinil poté, co byl zatčen Polák, obviněný z údajné spolupráce s ruskou rozvědkou.

"Tento incident zdůrazňuje naléhavou potřebu zvýšeného důrazu na bezpečnost, zejména v této době," uvedl premiér. "Apeluji na všechny občany Polska, aby se zdrželi činností, které by mohly oslabit Ukrajinu."

Národní prokuratura potvrdila zatčení Poláka a sdělila, že podezřelý deklaroval připravenost spolupracovat s ruskou vojenskou rozvědkou. Jeho úkoly zahrnovaly shromažďování a poskytování informací o bezpečnosti letiště Rzeszów-Jasionka, včetně pomoci plánovat možný útok na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

Soud rozhodl umístit podezřelého do vazby na základě žádosti státního zastupitelství.

Témata:  válka na Ukrajině Donald Tusk Polsko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.