Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Po neformálním zasedání Evropské rady Donald Tusk uskutečnil tiskovou konferenci v letadle, píše PolsatNews. Premiér zdůraznil, že bezpečnostní otázky byly jedním z hlavních témat diskuse na summitu, zvláště důležité z polského hlediska. Lídři členských států se také spojili s prezidentem Zelenským.

Tusk uvedl, že prezident Zelenský zdůraznil okamžitou, možná rozhodující potřebu poskytnout Kyjevu systémy schopné boje proti ruským raketám a dronům. Německo poskytlo Ukrajině další sadu baterií Patriot a vyzvalo další země s podobnými schopnostmi, aby se k této iniciativě připojily.

Premiér však zdůraznil, že rozhodnutí Německa se netýká Polska. "V současné době nemáme dostatek systémů Patriot, které bychom mohli sdílet. Nikdo neočekává, že by Polsko, jako země v první linii, mělo takovou možnost," ujistil. Dále dodal, že "každý si uvědomuje, že musíme chránit naše vlastní nebe, zejména s ohledem na incidenty s ruskými raketami".

Závěry summitu zahrnovaly ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského vzdušného prostoru. "Vyjádřen byl společný záměr, aby Evropa sdílela část odpovědnosti za bezpečnost nebe nad Ukrajinou," řekl Tusk.

Premiér zdůraznil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války. "Očekáváme rozhodnutí Američanů ohledně 60 miliard USD pro Ukrajinu. Mělo by to být vyřešeno do dvou dnů, ale stále visí ve vzduchu otazník," dodal.

Premiér vyzval všechny občany Polska, aby se zdrželi činností, které by mohly oslabit Ukrajinu. Toto prohlášení učinil poté, co byl zatčen Polák, obviněný z údajné spolupráce s ruskou rozvědkou.

"Tento incident zdůrazňuje naléhavou potřebu zvýšeného důrazu na bezpečnost, zejména v této době," uvedl premiér. "Apeluji na všechny občany Polska, aby se zdrželi činností, které by mohly oslabit Ukrajinu."

Národní prokuratura potvrdila zatčení Poláka a sdělila, že podezřelý deklaroval připravenost spolupracovat s ruskou vojenskou rozvědkou. Jeho úkoly zahrnovaly shromažďování a poskytování informací o bezpečnosti letiště Rzeszów-Jasionka, včetně pomoci plánovat možný útok na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

Soud rozhodl umístit podezřelého do vazby na základě žádosti státního zastupitelství.

Témata:  válka na Ukrajině Donald Tusk Polsko

Aktuálně se děje

22. května 2024 19:08

V Tatrách zemřel český turista. Osudným se mu stal pád

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy