Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polák předával informace do Ruska, mohly vést k atentátu na Zelenského

Polská policie
Polská policie
Foto: Facebook

V Polsku došlo ve středu k zadržení občana podezřelého z toho, že ruské tajné službě poskytoval citlivé informace, které by potenciálně mohly vést k atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. O případu informovala polská televize TVN24.

K zatčení polského občana došlo díky spolupráci polské prokuratury s ukrajinskými úřady. Podezřelým je Pawel K., jemuž za spolupráci se zahraniční tajnou službou hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Z dosavadních zjištění vyplývá, že navázal kontakty s ruskými občany, kteří se přímo angažují ve válce na Ukrajině.

Zadržený muž shromažďoval a předával informace ruské tajné službě GRU, kterou zajímalo například zabezpečení mezinárodního letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska, které využívají zahraniční státy k přepravě dodávek pomoci pro Ukrajinu. 

Podle prohlášení prokuratury mohly informace pomoci s přípravou případného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského. Varšava ocenila spolupráci s Kyjevem, který měl poskytnout klíčové důkazy v rámci případu. 

"Koordinované kroky polských a ukrajinských tajných služeb nám umožnily zajistit důkazy i mimo území Polska," dodala prokuratura, pod jejímž dohledem probíhá vyšetřování případu.

Témata:  policie Polsko Polsko Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy