Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tusk varoval před hrozbou války v Evropě

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Evropa opět vstoupila do předválečného období, řekl polský premiér Donald Tisk evropským médiím. Zdůrazňoval tak význam společné obrany. Tusk rovněž apeloval na pokračování pomoci Ukrajině, která už přes dva roky čelí ruské agresi.

"Nechci nikoho vystrašit, ale válka už není pojmem z minulosti. Je skutečná a začala před více než dvěma lety," řekl Tusk podle BBC. Polský premiér pozoruje změnu myšlení v Evropě, kde už nikdo nezpochybňuje potřebu společné obrany.

Někdejší předseda Evropské rady podle britského deníku Guardian uvedl, že bez ohledu na výsledek listopadových prezidentských voleb v USA bude Evropa atraktivnějším partnerem pro Washington, pokud bude vojensky soběstačnější.

Polský lídr připomněl, že Rusko v uplynulých dnech poprvé za denního světa zaútočilo na Ukrajinu hypersonickými střelami. Proto zopakoval žádost o urychlení další pomoci pro Kyjev. Podle jeho slov totiž mohou následující dva roky války o všem rozhodnout.

Tusk ve svých vyjádřeních také podotkl, že ruský prezident Vladimir Putin bez jakýchkoliv důkazů viní Ukrajinu z podílu na zorganizování teroristického útoku na koncertní síň u Moskvy. Moskva si tím zdůvodňuje intenzivnější útoky na ukrajinské civilní cíle. K odpovědnosti na útok se přitom přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Útok v Crocus City Hall, který se odehrál minulý týden v pátek, si podle nejnovějších informací vyžádal 144 obětí a 551 zraněných, napsala ruská státní agentura TASS s odvoláním na údaje od ministerstva.

Témata:  Tusk, Donald válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy