Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala mluvil s Morawieckým o dopravě a energetické bezpečnosti

Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.
Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala se dnes ve Varšavě sešel se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. V rámci strategické spolupráce jednali o společné dálnici D11, propojovacím plynovodu Stork II či o polských terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), jejichž kapacitu si chce Česká republika pronajmout. Fiala o tom po skončení schůzky informoval novináře.

Předseda české vlády řekl, že Česko má zájem o část kapacity připravovaných terminálů na LNG v Polsku. V reakci na zastavení dodávek ruského plynu si loni Česko podobným způsobem pronajalo část terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu.

S Morawieckým se Fiala bavil také o plynovodním projektu Stork II, který je podle Fialy důležitý z hlediska posílení energetické bezpečnosti České republiky. Plynovod má obě země propojit, a zvýšit tak diverzifikaci dodávek plynu ve střední Evropě.

"Mluvili jsme o dopravních stavbách, dostavbě dálnice D11, která bude klíčovou dopravní spojnicí obou zemí," řekl Fiala s odkazem na budovanou dopravní stavbu. Ta má propojit východní Čechy, potažmo Prahu s jihozápadním Polskem.

Fiala se dnes ve Varšavě zúčastnil summitu takzvané bukurešťské devítky, která sdružuje státy východního křídla NATO. Shodli se na nutnosti další podpory Ruskem napadené Ukrajiny a vyzvali k posílení alianční přítomnosti ve východní Evropě.

Témata:  Petr Fiala Mateusz Morawiecki

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy