Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Morawiecki vyzval Ukrajinu, aby umožnila exhumaci obětí masakrů na Volyni

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého se Polsko a Ukrajina nikdy úplně neusmíří, dokud nebudou nalezeny a pohřbeny ostatky všech Poláků zabitých ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války. Tato vyjádření učinil dnes v souvislosti s oslavou 80. výročí masakrů na Volyni, při kterých ukrajinští nacionalisté zaútočili na polské vesnice.

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou byly po celé generace napjaté kvůli válečným masakrům, připomíná agentura Reuters. Polsko se od ruské invaze z loňského února stalo jedním z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny. Volyň, která byla před druhou světovou válkou součástí Polska, nyní leží na západě Ukrajiny po změnách hranic.

Podle premiéra Morawieckého stáli za tímto zločinem jednotliví lidé, kteří zaměřili svou nenávist proti lidem, se kterými žili po mnoho let. Popisuje tuto tragédii jako genocidu a vyhlazování Poláků, které bylo prováděno brutálními způsoby, jako je používání seker, videl, pil, motyk a upalování zaživa. Morawiecki zdůrazňuje, že konečné usmíření mezi Polskem a Ukrajinou nenastane, dokud nebudou nalezeny všechny ostatky obětí.

Podle premiéra má Polský stát závazek vůči současným i předchozím generacím, které si zaslouží spravedlnost a nalezení dočasných hrobů. Tvrdí, že základy usmíření musí spočívat na pravdě.

Témata:  Polsko Ukrajina Mateusz Morawiecki

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy