Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko je připravené za určitých podmínek poskytnout Ukrajině stíhačky MiG

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Polsko je připravené Ukrajině poskytnout k obraně proti ruské invazi stíhačky MiG-29, ale jen pokud bude v této podpoře součástí širší koalice zemí v Severoatlantické alianci (NATO). Dnes to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, který tak zopakoval již známé polské stanovisko, informovala agentura Reuters.

Polsko poprvé nabídlo, že stíhací letouny MiG-29 Ukrajině poskytne už v prvních týdnech invaze. Polské ministerstvo zahraničí 8. března 2022 oznámilo, že je připravené přemístit všechny své stíhačky sovětské konstrukce MiG-29 na americkou základnu Ramstein v Německu, odkud by prostřednictvím NATO byly předány Ukrajině. Návrh tehdy zavrhnul Bílý dům s tím, že by šlo o "vysoce riskantní krok". V prvních týdnech invaze se vojenská pomoc západních zemí pro Ukrajinu omezovala především na munici, ruční zbraně a jiné vojenské vybavení.

Nyní, o téměř rok později, kdy západní státy Kyjevu přislíbily dodání moderních bojových tanků, je debata o poskytnutí stíhacích letounů ukrajinské armádě napříč NATO živější. Stále pokročilejší vojenské pomoci se dožaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který i na základě západních zpravodajských informací očekává novou ruskou ofenzivu s větším využitím ruského letectva.

Polsko je nicméně připravené stíhačky poskytnout jen v součinnosti s NATO a bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby i například německý ministr obrany Boris Pistorius ve svých prohlášeních v uplynulých dnech dali najevo, že dodávka stíhaček Kyjevu je předmětem diskuse, není však v dohledné době v plánu.

Témata:  Mateusz Morawiecki Polsko Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy