Podle Morawieckého je prioritou jeho vlády zvětšení síly polské armády a posílení přítomnosti vojáků ze zemí NATO na polském území. "Poláci nás pověřili vládnutím v těžkých časech, válka na Ukrajině vede k tomu, že musíme zbrojit ještě rychleji," řekl Morawiecki a dodal, že Polsko letos možná v percentuálním vyjádření k HDP vydá nejvíce ze všech členských zemí Severoatlantické aliance.

Agentura PAP připomíná, že Polsko v poslední době udělalo několik velkých vojenských nákupů. Šlo o americké tanky Abrams a raketomety HIMARS nebo tanky, bojové letouny a houfnice z Jižní Koreje.

V Polsku na jaře 2022 začal platit zákon, podle kterého musel stát loni navýšit výdaje na obranu na 2,2 procenta HDP a od letošního roku a v následujících letech na ni musí vydávat nejméně tři procenta HDP. Česká vláda začátkem ledna schválila novou vojenskou legislativu, která od příštího roku zavádí povinnost vydávat ročně dvě procenta českého HDP na obranu.

Agentura DPA píše, že loni v poměru k výkonu ekonomiky mělo ze zemí NATO nejvyšší výdaje Řecko, šlo o 3,76 procenta. Následovaly ho Spojené státy s 3,47 procenta a Polsko s 2,42 procenta HDP. V absolutních číslech Polsko na zbrojení vydalo 17,8 miliardy dolarů (389,6 miliardy korun).

V polské armádě slouží v současnosti 164.000 vojáků, 36.000 z nich jsou příslušníci dobrovolné domobrany (WOT). V budoucnu má být v polských ozbrojených silách 250.000 vojáků z povolání a 50.000 členů domobrany.

reklama