Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko letos vydá na obranu čtyři procenta HDP, řekl premiér Morawiecki

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Polsko letos vydá na obranu čtyři procenta hrubého domácího produktu, oznámil dnes jeho premiér Mateusz Morawiecki. Řekl, že v době ruské agrese proti Ukrajině Polsko musí urychlit zbrojení. Členské země NATO, mezi něž Polsko patří, mají ročně na obranu vydávat dvě procenta HDP.

Podle Morawieckého je prioritou jeho vlády zvětšení síly polské armády a posílení přítomnosti vojáků ze zemí NATO na polském území. "Poláci nás pověřili vládnutím v těžkých časech, válka na Ukrajině vede k tomu, že musíme zbrojit ještě rychleji," řekl Morawiecki a dodal, že Polsko letos možná v percentuálním vyjádření k HDP vydá nejvíce ze všech členských zemí Severoatlantické aliance.

Agentura PAP připomíná, že Polsko v poslední době udělalo několik velkých vojenských nákupů. Šlo o americké tanky Abrams a raketomety HIMARS nebo tanky, bojové letouny a houfnice z Jižní Koreje.

V Polsku na jaře 2022 začal platit zákon, podle kterého musel stát loni navýšit výdaje na obranu na 2,2 procenta HDP a od letošního roku a v následujících letech na ni musí vydávat nejméně tři procenta HDP. Česká vláda začátkem ledna schválila novou vojenskou legislativu, která od příštího roku zavádí povinnost vydávat ročně dvě procenta českého HDP na obranu.

Agentura DPA píše, že loni v poměru k výkonu ekonomiky mělo ze zemí NATO nejvyšší výdaje Řecko, šlo o 3,76 procenta. Následovaly ho Spojené státy s 3,47 procenta a Polsko s 2,42 procenta HDP. V absolutních číslech Polsko na zbrojení vydalo 17,8 miliardy dolarů (389,6 miliardy korun).

V polské armádě slouží v současnosti 164.000 vojáků, 36.000 z nich jsou příslušníci dobrovolné domobrany (WOT). V budoucnu má být v polských ozbrojených silách 250.000 vojáků z povolání a 50.000 členů domobrany.

Témata:  Polsko Mateusz Morawiecki armáda Polsko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy