"Ukrajina nechce válku s Ruskem. Ani my ji nechceme. Začíná však být stále více jasné, že Rusko si už před časem řeklo, že je s námi ve válce," uvádí trojice premiérů s tím, že Kreml po mnoho let systematicky podkopával mezinárodní stabilitu a bezpečnost porušováním mezinárodního práva či hrozbami použitím síly.

"Pokud Rusko zvítězí a Ukrajina padne, střední Evropa může být další na řadě," poznamenali Fiala, Heger a Morawiecki s tím, že tento jejich vzkaz je třeba brát vážně.

Podle státníků je třeba vytrvat v podpoře Ukrajiny, dokud ruské jednotky neustoupí z jejího území. "Mír může nastat jen za podmínek stanovených Ukrajinou," napsali premiéři a upozornili, že případným zmrazením konfliktu by si Rusové jen kupovali další čas, což je jejich oblíbená strategie.

Fiala a spol. ocenili jednotu Evropy tváří v tvář ruské agresi i injekci nové energie do NATO. "Musíme nadále stát za Ukrajinou a postarat se o to, aby obdržela veškeré zbraně a finanční pomoc, kterou potřebuje k porážce Ruska a znovunastolení suverenity a teritoriální integrity," dodali politici.

reklama