Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala s dalšími dvěma premiéry podpořil Ukrajinu v boji proti ruské agresi

Petr Fiala a Mateusz Morawiecki.
Petr Fiala a Mateusz Morawiecki.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiéři Petr Fiala, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki opět podpořili Ukrajinu v jejím boji s Ruskem. Ve společném článku pro magazín Foreign Affairs k probíhajícímu konfliktu uvedli, že je pro ně přípustný jen takový mír, se kterým bude souhlasit napadená země. Válka na Ukrajině probíhá od konce loňského února.

"Ukrajina nechce válku s Ruskem. Ani my ji nechceme. Začíná však být stále více jasné, že Rusko si už před časem řeklo, že je s námi ve válce," uvádí trojice premiérů s tím, že Kreml po mnoho let systematicky podkopával mezinárodní stabilitu a bezpečnost porušováním mezinárodního práva či hrozbami použitím síly.

"Pokud Rusko zvítězí a Ukrajina padne, střední Evropa může být další na řadě," poznamenali Fiala, Heger a Morawiecki s tím, že tento jejich vzkaz je třeba brát vážně.

Podle státníků je třeba vytrvat v podpoře Ukrajiny, dokud ruské jednotky neustoupí z jejího území. "Mír může nastat jen za podmínek stanovených Ukrajinou," napsali premiéři a upozornili, že případným zmrazením konfliktu by si Rusové jen kupovali další čas, což je jejich oblíbená strategie.

Fiala a spol. ocenili jednotu Evropy tváří v tvář ruské agresi i injekci nové energie do NATO. "Musíme nadále stát za Ukrajinou a postarat se o to, aby obdržela veškeré zbraně a finanční pomoc, kterou potřebuje k porážce Ruska a znovunastolení suverenity a teritoriální integrity," dodali politici.

Témata:  Petr Fiala Eduard Heger Mateusz Morawiecki válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy