Eduard Heger

Eduard Heger

Heger požádal Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády

Svět

Slovenský premiér Eduard Heger požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády. Oznámila to agentura TASR. Heger tak učinil, protože prezidentka nepřijala žádný z jeho návrhů, kterými se chtěl vyhnout jmenování úřednické vlády.

Petr Fiala a Mateusz Morawiecki.

Fiala s dalšími dvěma premiéry podpořil Ukrajinu v boji proti ruské agresi

Svět

Premiéři Petr Fiala, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki opět podpořili Ukrajinu v jejím boji s Ruskem. Ve společném článku pro magazín Foreign Affairs k probíhajícímu konfliktu uvedli, že je pro ně přípustný jen takový mír, se kterým bude souhlasit napadená země. Válka na Ukrajině probíhá od konce loňského února.

Petr Fiala a Eduard Heger.

Fiala a Heger zdůraznili potřebu jednoty EU a NATO ohledně konfliktu na Ukrajině

Svět

Udržení jednoty Evropské unie a Severoatlantické aliance je nevyhnutelným předpokladem posílení obrany Ukrajiny, dalšího odstrašení agresora a dosažení spravedlivého a udržitelného míru, uvedli český a slovenský premiér Petr Fiala a Eduard Heger ve společném písemném prohlášení po dnešním jednání členů vlád obou zemí na Slovensku. Vyslovili se přitom pro pokračování různých forem pomoci Ukrajině, která od konce loňského února čelí ruské vojenské invazi.

Eduard Heger

Svět

Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 Ukrajině, řekl premiér Heger

Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a 200 protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu.

Zuzana Čaputová ve volebním štábu Petra Pavla

Čaputová i Heger blahopřáli Pavlovi k inauguraci prezidentem

Domov

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Eduard Heger blahopřáli Petru Pavlovi k jeho dnešní inauguraci českým prezidentem. Učinili tak v příspěvcích na twitteru. Předseda slovenské vlády zároveň ocenil, že Pavel dodrží tradici a že jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko.

Eduard Heger

Slovenský premiér Heger oznámil odchod z mateřského hnutí OLaNO

Svět

Slovenský premiér Eduard Heger necelých sedm měsíců před předčasnými parlamentními volbami v zemi oznámil odchod z mateřského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Učinil tak v noci na dnešek v příspěvku na sociální síti. Novinářům pak řekl, že se stal lídrem neparlamentní strany Demokrati (Demokraté) a že spolu s ním součástí tohoto politického projektu s cílem spojit strany pravého středu budou mimo jiné ministři zahraničí, obrany, hospodářství a životního prostředí.

Eduard Heger

Heger: Strany bývalé slovenské koalice se dohodly, že nové volby budou 30. září

Svět

Strany bývalé čtyřčlenné slovenské vládní koalice se dohodly na vypsání předčasných parlamentních voleb na 30. září, řekl dnes novinářům dosluhující premiér Eduard Heger. Jeho menšinovému kabinetu sněmovna v prosinci vyslovila nedůvěru. V řádném termínu by se příští parlamentní volby v zemi konaly v únoru příštího roku.

Eduard Heger

Svět

Slovenský premiér vzdal snahu o novou většinu, bude jednat o předčasných volbách

Slovenský premiér Eduard Heger oznámil, že začne jednání o vypsání předčasných parlamentních voleb. Učinil tak v příspěvku na sociální síti po prohlášení bývalé vládní strany Svoboda a solidarita (SaS), která dnes odmítla Hegerovu snahu shromáždit ve sněmovně novou parlamentní většinu po prosincovém pádu jeho menšinové vlády. Podle Hegera se jako nejreálnější jeví uspořádání voleb na podzim; v řádném termínu by se konaly v únoru příštího roku.

Eduard Heger

Slovenská vláda stanovila cenové stropy na dodávky energií pro malé podniky

Svět

Slovenská vláda dnes stanovila cenový strop na energie dodávané malým podnikům. U elektřiny činí maximální cena 199 eur (4780 Kč), u plynu 99 eur (2380 Kč) za megawatthodinu (MWh). Novinářům to dnes řekl premiér Eduard Heger. Opatření má pomoct firmám, z nichž část už od svých dodavatelů energií obdržela zálohové faktury na mnohem vyšší částky než v minulosti.

Petr Fiala a Eduard Heger.

Slovenský premiér Heger podle médií uvažuje o odchodu z hnutí OLaNO

Svět

Slovenský premiér Eduard Heger podle médií uvažuje o odchodu z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) . Mohl by se postavit do čela nového politického projektu, kterým by oslovil voliče stran pravého středu. Heger, jehož menšinové vládě vyslovil parlament loni v prosinci nedůvěru, tuto možnost nekomentoval.

Eduard Heger

Slovenský premiér Heger po pádu vlády usiluje o novou většinu ve sněmovně

Svět

Slovenský premiér Eduard Heger chce zabránit konání předčasných voleb po prosincovém pádu jeho menšinové vlády. Řekl to v dnešní diskusí relaci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Podle něj je ve hře hledání parlamentní většiny. V řádném termínu by se příští parlamentní volby na Slovensku konaly v únoru příštího roku.

Petr Fiala a Eduard Heger.

Domov

Fiala i Heger ocenili poklidné rozdělení Československa před 30 lety

Český premiér Petr Fiala a jeho slovenský kolega Eduard Heger v dnešní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) ocenili poklidné rozdělení Československa před 30 lety i nynější úroveň vztahů mezi Českem a Slovenskem. Podle Fialy pro Českou republiku nyní není tématem zavedení jednotné evropské měny, kterou Slovensko přijalo na začátku roku 2009.

Zuzana Čaputová

Slovenská vláda zůstane po svém pádu zatím v úřadu, ale s omezenými pravomocemi

Svět

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě o uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenská sněmovna vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Hegera

Svět

Slovenská sněmovna dnes vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Některé opoziční strany ale i šéf vládního hnutí Jsme rodina a předseda sněmovny Boris Kollár se v reakci vyslovili pro vypsání nových voleb. Hegerův kabinet na rozdíl od části opozice zastává silně proevropské postoje a pomáhá válkou zasažené Ukrajině. Prezidentská kancelář večer oznámila, že hlava státu Zuzana Čaputová vládu odvolá v pátek a že ji současně pověří dočasným výkonem funkce v omezeném rozsahu.

Petr Fiala a Eduard Heger.

Denník N: Slovenský premiér Heger zvažuje demisi před hlasováním o nedůvěře

Svět

Slovenský premiér Eduard Heger zvažuje podle listu Denník N podání demise ještě před odloženým hlasováním parlamentu o vyslovení nedůvěry jeho menšinovému kabinetu, které je naplánováno na čtvrtek odpoledne. Tímto krokem by si vláda udržela své pravomoci, na rozdíl od situace, kdy by kabinet hlasování o nedůvěře nepřečkal.

Národná rada Slovenskej republiky

Svět

Slovenská sněmovna začala jednat o vyslovení nedůvěry Hegerově vládě

Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Rozprava bude pokračovat v pátek, samotné hlasování poslanců je naplánováno na příští úterý. Rozhodující patrně bude hlavně postoj nezařazených poslanců. Podle médií návrh hodlá podpořit i jeden poslanec vládní koalice. Heger v projevu před poslanci varoval před rizikem návratu nynější opozice k moci a zmínil kauzy z dob jejího vládnutí.

Petr Fiala (ODS)

ČR se SR budou v EU požadovat zapojení dalších zemí do ochrany vnější hranice

Domov

Česko bude v rámci předsednictví v Radě EU s podporou Slovenska požadovat větší zapojení dalších zemí do ochrany vnější schengenské hranice. Na briefingu ke čtvrtečnímu jednání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem ohledně řešení ilegální migrace a kontrol na česko-slovenské hranici to dnes řekl předseda české vlády Petr Fiala (ODS). Obě země chtějí v příštích dnech dělat kroky pro zprůchodnění hranice pro občany EU, kontroly ale zatím budou pokračovat.

Eduard Heger

Stávající situace na hranicích ČR a SR nemůže pokračovat, řekl slovenský premiér

Svět

Nynější situace na česko-slovenské hranici nemůže pokračovat, benefitem schengenského prostoru, do kterého patří Česko i Slovensko, je volný pohyb. Před čtvrtečním jednáním s českým premiérem Petrem Fialou to dnes novinářům řekl předseda slovenské vlády Eduard Heger. Česko na konci září zavedlo kvůli stoupajícímu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, jejichž trvání pak prodloužilo.

Petr Fiala a Eduard Heger.

Slováci nebudou v referendu hlasovat o tom, zda má vláda podat demisi

Svět

Obyvatelé Slovenska v připravovaném referendu nebudou rozhodovat o tom, zda má vláda bezodkladně podat demisi. Ústavní soud dnes na podnět prezidentky Zuzany Čaputové rozhodl, že položení této otázky v referendu není v souladu s ústavou. Předseda ústavního soudu Ivan Fiačan novinářům řekl, že navrhovaná otázka je v rozporu s principem dělby moci.

Ilustrační foto

Svět

Slovenský premiér Heger chce účinné unijní řešení regulace sociálních sítí

Slovenský premiér Eduard Heger navrhne unijní řešení regulace sociálních sítí, jejich provozovatelé podle něj stávající povinnosti zanedbávají. Heger to dnes řekl v souvislosti s nedávnou vraždou dvou lidí u gaybaru v Bratislavě, kterou slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Útočník totiž k šíření svých názorů například právě o komunitě LGBT+ využíval sociální sítě.

Eduard Heger

Původním cílem střelce z Bratislavy byl premiér Heger

Svět

Střelec, který minulý týden u gaybaru Tepláreň (Teplárna) v Bratislavě zabil dva lidi, původně podle šéfa slovenské policie Štefana Hamrana plánoval zaútočit na premiéra Eduarda Hegera. Když mu záměr útoku na ministerského předsedu nevyšel, vybral si jiný vyhlédnutý cíl, a to byla Tepláreň, řekl dnes Hamran v diskusní relaci televize Joj.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy