Český premiér Petr Fiala a jeho slovenský kolega Eduard Heger v dnešní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) ocenili poklidné rozdělení Československa před 30 lety i nynější úroveň vztahů mezi Českem a Slovenskem. Podle Fialy pro Českou republiku nyní není tématem zavedení jednotné evropské měny, kterou Slovensko přijalo na začátku roku 2009.
"Já jako historik a politolog jsem věděl, že ten stát se rozdělí. Pro mě to překvapením nebylo. O co mně šlo, aby to bylo pokojnou, mírovou cestou, to se naplnilo. Je to příklad, který je zmiňován v celém světě," uvedl Fiala. Dodal, že zpětně hodnotí rozdělení společného státu Čechů a Slováků pozitivně. Podle něj by vztahy mezi Českem a Slovenskem nebyly tak dobré, pokud by obě země setrvaly ve společném státě.
Fiala řekl, že obě země mají rozdílnou historii či jinou politickou kulturu. "Bylo mi jasné, že slovenský emancipační proces nebude slovenskou společností vnímán jako dovršený bez samostatného státu. Navíc dvojčlenná federace, kde jeden je větší a druhý menší, má spoustu i teoretických nevýhod," řekl předseda české vlády.
"Právě to, jaké máme dobré vztahy, je ukázkou toho, že jsme se rozhodli správně. Vydali jsme se cestou samostatnosti a bylo to dobré rozhodnutí. Za jedním stolem jsme se setkali v Evropské unii. Můžeme ukazovat jednotu a spolupráci," řekl Heger, jehož menšinové vládě sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru. Dodal, že rivalitu mezi Českem a Slovenskem lze pozorovat pouze při sportovních utkáních.
Pro Česko podle Fialy v současnosti není tématem zavedení eura. "My nejsme přesvědčeni, že by euro přineslo výhody oproti koruně," uvedl.
Česko i po 30 letech od rozdělení Československa má vyšší životní úroveň než Slovensko. Mnoha Slováků pracuje či studuje v Česku.
Fiala se už v sobotu zúčastnil v Bratislavě galavečera u příležitosti 30. výročí vzniku samostatného Slovenska. Pozvání na kulturní program ve Slovenském národním divadle přijali kromě premiérů zbylých dvou zemí Visegrádské skupiny - Mateusze Morawieckého z Polska a Viktora Orbána z Maďarska - také bývalý český prezident Václav Klaus, jakož i současní a bývalí vrcholní slovenští politici.
Řešením konfliktu na Ukrajině je její vítězství, shodli se premiéři
Řešením konfliktu na Ukrajině, kterou loni v únoru vojensky napadlo Rusko, je podle premiérů Česka a Slovenska Petra Fialy a Eduarda Hegera vítězství Kyjeva. Vyplývá to z vyjádření předsedů vlád obou zemí v dnešní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS).
"Nevidím moc jiných řešení, než že Ukrajina v té spravedlivé obraně zvítězí. Považuji za povinnost západních zemí Ukrajinu plně podporovat, protože čelí převaze, brutální válce," řekl Fiala, který se zároveň vyslovil pro zachování nezávislosti a plné územní celistvosti Ukrajiny.
Podle Fialy Rusko v konfliktu nepočítalo se statečností Ukrajinců a jednotou Evropské unie. Předseda české vlády zároveň zmínil posílení NATO, a to v souvislosti s plánovaným vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.
Také podle Hegera Ukrajina musí boj vyhrát. Řekl, že se nelze spoléhat na to, že Rusko nenapadne i další státy.
Fiala obhajoval sankce, které západní země zavedly proti Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Podle něj Západ slabě reagoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Energetická krize v Evropě podle něj ukázala, že země by neměly být závislé na východních diktaturách v žádné strategické záležitosti, jako například v oblasti dodávek ropy, zemního plynu či čipů.
Témata: Petr Fiala , Eduard Heger, Československo
Související
15. listopadu 2024 19:47
11. října 2024 15:53
9. října 2024 17:41
17. září 2024 8:38
28. srpna 2024 9:40
19. srpna 2024 20:30