Československo

Petr Fiala a Eduard Heger.

Fiala i Heger ocenili poklidné rozdělení Československa před 30 lety

Český premiér Petr Fiala a jeho slovenský kolega Eduard Heger v dnešní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) ocenili poklidné rozdělení Československa před 30 lety i nynější úroveň vztahů mezi Českem a Slovenskem. Podle Fialy pro Českou republiku nyní není tématem zavedení jednotné evropské měny, kterou Slovensko přijalo na začátku roku 2009.

Noviny, ilutrační foto

Tisk: Československo rozdělily nacionální vášně, Slováci si neváží státnosti

Svět

Československo rozdělily neprimitivnější nacionální vášně a vypočítavost, po rozdělení společného státu jsou si Češi a Slováci bližší, napsal dnes slovenský list Sme k rozpadu Československa na konci roku 1992. Podle deníku Pravda si Slováci své státnosti neváží. Listy se neshodly v názoru na okolnosti rozdělení Československa.

Petr Fiala

Rozdělení Československa bylo podle premiéra Fialy nevyhnutelným krokem

Domov

Rozdělení Československa před 30 lety bylo podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) správným rozhodnutím a nevyhnutelným krokem, udržování společného státu by vyvolávalo jen další napětí a neshody. "Možná by se později rozpadal za daleko horších podmínek," řekl dnes Fiala v debatě se slovenským protějškem Eduardem Hegerem (OĽaNO). V brněnském kině Scala debatu uspořádal český Deník N a slovenský Denník N.

Zuzana Čaputová

Čaputová: ČSR byla moderním státem, stala se předpokladem slovenské státnosti

Svět

První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské státnosti, řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava slovenského státu si 103. výročí vzniku ČSR připomenula v Bratislavě položením věnců k sochám prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a spoluzakladatele společného státu Čechů a Slováků Milana Rastislava Štefánika.

Královna Alžběta II.

Revue

StB rozhazovala sítě, chtěla proniknout až do britské královské rodiny

Komunistické Československo se v 70. letech pokoušelo infiltrovat do prostředí britské královské rodiny. Plánovalo při tom využít kontakt na švagra britské panovnice Alžběty II., uvedl s odvoláním na zveřejněné dokumenty československé tajné služby StB britský bulvární deník The Sun. Buckinghamský palác informace nekomentoval.

Vladimír Putin

Putin fušuje do historie. Vyjádřil se k mnichovské dohodě a paktu SSSR s nacisty

Svět

Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Napsal to ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja Gazeta a americký magazín The National Interest.

Česká republika

Česká vlajka mohla vypadat úplně jinak. Co se na ní Masarykovi nelíbilo?

Domov

Česká vlajka 30. března oslaví 100 let od svého vzniku. Slovenská archivní správa ministerstva vnitra chystá výstavu, přestože se Slovensko po rozpadu federace vlajky zřeklo a později České republice vyčítalo, že si ji ponechala. Podle ústeckého vexilologa Aleše Brožka se při navrhování československé státní vlajky uvažovalo kupříkladu o umístění pěti hvězd. Měly představovat Česko, Slovensko, Moravu, Slezsko a Podkarpatskou Rus.

Ilustrační fotografie

První bankomat v Česku umožnil vybrat jen 1000 Kčs za den

Domov

Z prvního bankomatu v tehdejším Československu mohli lidé vybrat pouze 1000 Kčs denně. Vydával bankovky v nominální hodnotě 50 a 100 korun československých. Spuštěn byl 1. prosince 1989 v pražské pobočce České státní spořitelny na Václavském náměstí č. 46. Zaměstnanci banky ho testovali od poloviny ledna 1989, řekl ČTK mluvčí spořitelny Lukáš Kropík.

PA-II

Technika

Československá Želva předběhla dobu. Cena tomu odpovídala!

Mladá československá republika potřebovala moderní zbraně. K jejímu štěstí měla rozvinutý průmysl a ten brzy začal chrlit velmi pokročilé zbraně. Jednou z takových zbraní byl i obrněný vůz PA-II, přezdívaný podle tvaru korby Želva. Vůz z roku 1923 doslova předběhl dobu.

tank Valentine

Britský tank si Sověti zamilovali. Vyráběl se jen pro ně

Technika

S blížící se 2. světovou válkou se i velké koncerny Britského impéria pustily do vývoje moderních zbraní. Takovým soukromým projektem firmy Vickers byl i tank Valentine. Jeho historie je dlouhá a je v ní i československá stopa.

Avia BH-3

Avia BH-3: Ve světě špička, pro piloty noční můra

Technika

Po vzniku Československé republiky vzniklo mnoho legendárních značek. Mezi ně patřila i továrna Avie, kterou v roce 1919 v bývalé vysočanském cukrovaru založili mladí inženýři Pavel Beneš a Miroslav Hajn. Ti brzy začali tvořit vlastní konstrukce a hned první z nich zařadila ČSR mezi světovou špičku.

A-42

Technika

Německo se bálo československého bombardéru. Ten byl nelétající katastrofou!

V meziválečném období československý letecký průmysl dosáhl v mnoha oborech letectví skutečně špičkových výkonů. V některých ovšem zaostával. Tou asi největší bolístkou našeho leteckého průmyslu byla nezvládnutá technika konstrukce velkých celokovových strojů. To se mělo změnit v roce 1930 s bombardérem Letov Š-33 s celokovovou konstrukcí draku.

Avia B-35

Československá stíhačka mohla drtit Luftwaffe. Přišla však příliš pozdě!

Kultura

Mnichovská smlouva v roce 1938 nezasáhla jen lidské osudy, ale i osudy projektů, které měly naší zemi bránit. Takovým projektem byla i stíhačka B-35. Ta se měla stát nadějí a jádrem československého stíhacího letectva. Bohužel všechny naděje moderního stroje zmařily osudové dny Mnichova a následné okupace.

hlídková loď President Masaryk

Technika

President Masaryk byl největší československá válečná loď. Skončil neslavně!

Československo bylo v meziválečném období skutečnou zbrojní velmocí, která se nezalekla i velkých výzev. A takovou výzvou nepochybně byla stavba říčních válečných lodí pro naší dunajskou flotilu. Jejím úkolem bylo bránit československá plavební práva na Dunaji a dunajskou hranici proti Maďarsku. Největší lodí naší říční flotily se stala hlídková loď, někdy označovaná i jako říční monitor, President Masaryk.

Hawker Hurricane Mk II

Zrádce v řadách československých letců RAF: zůstala za ním řada mrtvých!

Revue

Dne 18. září 1941 u mále belgické vesnice Ortho nouzově přistál britský stíhací letoun Hawker Hurricane. Belgičané se snažili pilotovi pomoci a uchránit jej před zajetím německými okupanty. Pilot se však nijak zvlášť o svoji spásu nestaral. Belgičané nemohli vědět, že udělali obrovskou chybu, která některé z nich bude stát život.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy