Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozdělení Československa bylo dobré? Pamatuji si na 90. léta, řekla Čaputová

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Facebook

Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska. Čaputová, která ve čtvrtek zavítá na oficiální návštěvu Česka, dnes v rozhovoru s ČTK řekla, že ráda dodrží tradici slovenských prezidentů, kteří na svou první cestu jezdí do Česka.

"Je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Protože upřímně, je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli jednotlivých zemí. Já sama ráda jezdím do Česka například na dovolenou," uvedla Čaputová.

Cestu považuje za příležitost seznámit se s českými představiteli včetně prezidenta Miloše Zemana, který před březnovým rozhodujícím kolem přímé volby hlavy slovenského státu popřál úspěch místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, jehož Čaputová porazila. Se Zemanem chce Čaputová hovořit také o zahraničněpolitických tématech.

"Rozdělení (Československa), které se možná neuskutečnilo procesem a způsobem, jaký jsme si mnozí přáli, nakonec vnímám tak, že země jsou si dokonce možná ještě bližší než v období, kdy každá uvažovala, kdo na koho doplácí Tak si ta devadesátá léta pamatuji i já," řekla Čaputová.

Pětačtyřicetiletá právnička, která složila prezidentský slib minulou sobotu, vidí možnosti dalšího prohloubení spolupráce mezi Českem a Slovenskem v oblasti infrastrukturních projektů nebo turistiky.

Prezidentka by uvítala, kdyby Česko a Slovensko letos společně oslavily 30. výročí takzvané sametové revoluce, která v někdejším Československu vedla k pádu komunistického režimu.

"Předpokládám, že ze slovenské strany bude zájem oslavit toto výročí společně vzhledem k tomu, že jsou to události, které se týkaly obou národů a jedné země, jíž jsme byli součástí," poznamenala Čaputová.

Slovensko a Česko si loni sérií společných akcí připomněly 100. výročí vzniku Československa.

Čaputová dosud ve vrcholné politice na Slovensku nepůsobila, za nevýhodu to ale nepovažuje. "Být politikem je specifická zkušenost, kterou nemám. Zároveň možná i díky tomu nemám určitě zátěže, určité stereotypy a určitou špatnou nebo konfliktní minulost s některými konkrétními osobami," řekla. Dodala, že v politickém prostoru ale působila, byť nikoli v roli političky. "Protože to, čemu jsem se věnovala jako advokátka, byla v podstatě politická témata. Analyzovali jsme orgány veřejné moci, dělali jsme legislativní práci. V jednotlivých kauzách a sporech jsem zastupovala lidi proti státu," dodala.

Čaputová, která je rozvedená a vychovává dvě dcery, řekla, že má ráda knihy zejména z oblasti psychologie a filozofie, dále přírodu a plavání. Zda ji její záliby budou v prezidentské funkci charakterizovat tak, jako byl například slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vnímán jako maratonec a slovenský prezident Rudolf Schuster jako cestovatel a fotograf. "To ukáže až čas," dodala.

V rozhovoru se Čaputová také zmínila o tom, jak se dá skloubit výkon funkce s rodinným životem. "Je to samozřejmě výzva jako pro každého zaměstnaného člověka, který chce svoji práci vykonávat velmi zodpovědně," řekla.

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko Česká republika Československo

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.