Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nenávistná rétorika, jíž jsme svědky, vede k nenávistným činům. Prosím vás, zastavme, řekla po útoku Čaputová

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Nenávistná rétorika, jíž jsme svědky, vede k nenávistným činům. Prosím vás, zastavme to, řekla dnes po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica prezidentka Zuzana Čaputová. 

"Jsem šokována. Všichni jsme šokováni z hrozného a záludného útoku na premiéra Roberta Fica," řekla na tiskové konferenci, kterou vysílala živě na Facebooku.

"Stalo se něco, vážnost, čehož zřejmě ještě ani neumíme obsáhnout. Fyzický útok na předsedu vlády je především útokem na člověka, ale zároveň i útokem na demokracii. Jakékoli násilí je naprosto nepřijatelné," dodala.

"Nenávistná rétorika, které jsme ve společnosti svědky, vede k nenávistným činům. Prosím, zastavme to!" uvedla Čaputová.

Dodala, že policie zadržela pachatele, a když to bude možné, přinese další informace. "Prosím, do té doby nevynášejme rychlé soudy. A mysleme na to nejdůležitější, a to je v tuto chvíli jediné, aby se Robert Fico co nejdříve zotavil," uvedla.

Ke střelbě došlo po středečním jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Fico utrpěl průstřel břicha a ruky a byl vrtulníkem převezen do Banské Bystrice.

Přítomní policisté zpacifikovali a zadrželi střelce. Následně obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády. 

Témata:  Robert Fico Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 12:16

Počasí: Meteorologové varovali před pátečními bouřkami. Budou silné

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.