Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová dostane od Pavla na závěr mandátu Řád Bílého lva

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Končíčí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dostane během své poslední zahraniční cesty na Pražském hradě nejvyšší české státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva. Čaputová dorazí do Prahy příští týden ve středu a ve čtvrtek. 

Pavel se chystá Čaputovou ocenit za přínos při budování vztahů mezi oběma zeměmi, podle agentury TASR to v pátek oznámil komunikační odbor české prezidentské kanceláře. 

O návštěvě dnes informovala prezidentská kancelář ve středu. "Prezident Petr Pavel ve středu 12. a ve čtvrtek 13. června přijme prezidentku Slovenské republiky Zuzanu Čaputovou. Prezidentka přijede na svou poslední oficiální návštěvu České republiky před koncem svého mandátu," uvedla kancelář na síti X. 

Podle informací agentury TASR čeká končící hlavu státu během dvoudenní návštěvy Česka i čtvrteční vystoupení na desátém ročníku mezinárodní konference Prague European Summit.

"Návštěva vyvrcholí ve čtvrtek slavnostním obědem podávaným prezidentem České republiky, kterého se zúčastní osobnosti českého a slovenského politického a společenského života," uvedl mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

Čaputovou nahradí ve funkci Peter Pellegini, který na jaře získal v druhém kole prezidentské volby přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu kolu porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. Mandátu se ujme v sobotu 15. června.

Témata:  Zuzana Čaputová Petr Pavel státní vyznamenání

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy