Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová přijela do Prahy předat Pavlovi vyznamenání. Sama dostala Řád Bílého lva

Zuzana Čaputová a Petr Pavel
Zuzana Čaputová a Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová si během její poslední zahraniční cesty v Praze navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání. Čaputová dnes návštěvu České republiky zakončí. 

Čaputová ve čtvrtek převzala z rukou českého prezidenta nejvyšší české státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy, za zvlášť vynikající zásluhy v prospěch Česka. Pavel dostal nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže I. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. 

"Zuzana Čaputová má všechny rysy, které by měla hlava státu mít, a to je lidskost, vstřícnost, snaha naslouchat a porozumět lidem a také zodpovědnost k roli, kterou plní. Navíc si dokázala udržet své hodnoty a osobní integritu i v časech, kdy čelila těm nejhorším útokům," napsal český prezident na síti X. "Paní prezidentko, chtěl bych Vám moc poděkovat a zdůraznit, že nejenom na Pražském hradě, ale i v České republice budete vždy vítána," dodal.

Vyznamenání pro Pavla podle Čaputové symbolizuje blízkost vztahů mezi oběma zeměmi. "Je mi ctí udělit ho právě vám, protože mám velký respekt a úctu ke způsobu, jak vykonáváte svou funkci," řekla končící slovenská prezidentka a ocenila jeho statečnost či neoblomnost. Pavel podle ní má schopnost se dívat za horizont a klást důraz na dlouhodobou strategickou vizi bezpečnosti a prosperity. 

Po ceremonii předávání vyznamenání následoval slavnostní oběd, který na počest slovenské hlavy státu a jejího partnera hostí prezident s manželkou Evou. Zúčastní se ho osobnosti československého politického i společenského života. 

Čaputová je od středy na dvoudenní návštěvě Česka, jde o její poslední zahraniční cestu ve funkci. Ve čtvrtek dopoledne přednesla projev na konferenci Prague European Summit, kde převzala ocenění Vision for Europe. 

Témata:  Zuzana Čaputová Petr Pavel

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy