Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová přijela do Prahy předat Pavlovi vyznamenání. Sama dostala Řád Bílého lva

Zuzana Čaputová a Petr Pavel
Zuzana Čaputová a Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová si během její poslední zahraniční cesty v Praze navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání. Čaputová dnes návštěvu České republiky zakončí. 

Čaputová ve čtvrtek převzala z rukou českého prezidenta nejvyšší české státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy, za zvlášť vynikající zásluhy v prospěch Česka. Pavel dostal nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže I. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. 

"Zuzana Čaputová má všechny rysy, které by měla hlava státu mít, a to je lidskost, vstřícnost, snaha naslouchat a porozumět lidem a také zodpovědnost k roli, kterou plní. Navíc si dokázala udržet své hodnoty a osobní integritu i v časech, kdy čelila těm nejhorším útokům," napsal český prezident na síti X. "Paní prezidentko, chtěl bych Vám moc poděkovat a zdůraznit, že nejenom na Pražském hradě, ale i v České republice budete vždy vítána," dodal.

Vyznamenání pro Pavla podle Čaputové symbolizuje blízkost vztahů mezi oběma zeměmi. "Je mi ctí udělit ho právě vám, protože mám velký respekt a úctu ke způsobu, jak vykonáváte svou funkci," řekla končící slovenská prezidentka a ocenila jeho statečnost či neoblomnost. Pavel podle ní má schopnost se dívat za horizont a klást důraz na dlouhodobou strategickou vizi bezpečnosti a prosperity. 

Po ceremonii předávání vyznamenání následoval slavnostní oběd, který na počest slovenské hlavy státu a jejího partnera hostí prezident s manželkou Evou. Zúčastní se ho osobnosti československého politického i společenského života. 

Čaputová je od středy na dvoudenní návštěvě Česka, jde o její poslední zahraniční cestu ve funkci. Ve čtvrtek dopoledne přednesla projev na konferenci Prague European Summit, kde převzala ocenění Vision for Europe. 

Témata:  Zuzana Čaputová Petr Pavel

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2025 12:40

21. listopadu 2025 16:54

Michaela Kuklová pomohla odhalit vážný problém u hereckého kolegy

Michaela Kuklová ví o vážných nemocech své, však se před časem potýkala s rakovinou prsu. Možná i z toho důvodu vycítila, v čem je problém u hereckého kolegy Ernesta Čekana, který se rozhodl otevřeně promluvit o svém boji s leukémií. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Petr Fiala odvolil v Brně. (3.10.2025)

Premiér Fiala dostal vyznamenání od papeže

Předseda vlády v demisi Petr Fiala převzal ve čtvrtek 20. listopadu 2025 z rukou apoštolského nuncia v České republice, arcibiskupa Jude Thaddeuse Okola, významné papežské ocenění. Konkrétně se jedná o Velký kříž Řádu Pia IX., latinsky zvaný Cavaliere di Gran Croce dell'Ordine Piano, který mu udělil papež Lev XIV. Toto vyznamenání představuje nejvyšší poctu, jíž Svatý stolec oceňuje osobnosti veřejného života.