Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová v Praze zahájila svou poslední zahraniční cestu

Zuzana Čaputová ve volebním štábu Petra Pavla
Zuzana Čaputová ve volebním štábu Petra Pavla
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

Na pražském letišti Čaputovou uvítal ministr zahraničí Jan Lipavský. Na Hradčanském náměstí ji očekávaly desítky lidí a další přihlíželi na druhém hradním nádvoří.

Po přehrání slovenské a české hymny se prezidentské páry odebraly do prostor Hradu, kde proběhlo přibližně hodinové jednání zakončené tiskovou konferencí.

Čaputová následně zamíří do pražské Botanické zahrady, kde v rámci projektu Kořeny osobností zasadí lípu.

Tento projekt má za cíl propojit společenský odkaz významných osobností s přírodním bohatstvím Země. Večer se slovenská prezidentka zúčastní divadelního představení.

Dne 15. června převezme prezidentský úřad bývalý předseda Parlamentu a vlády Peter Pellegrini. Čaputová tak návštěvou dodržela tradici, že první a poslední cesta prezidentů Česka a Slovenska směřuje do Česka.

Nový slovenský prezident Pellegrini rovněž plánuje po svém uvedení do funkce navštívit Českou republiku.

Témata:  Zuzana Čaputová Petr Pavel

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy